Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 26 września. Imieniny: Cypriana, Justyny, Łucji
16/01/2018 - 15:15

Senior to brzmi dumnie!!!. Nowosądeckie Centrum osób 60 + otwarte [ZDJĘCIA]

Ponad dwadzieścia procent mieszkańców Nowego Sącza aktywne życie zawodowe ma już za sobą. Należy do grupy seniorów. Czy ludzie w wieku 60 + są aktywni? Jak najbardziej Wielu z nich nie wyobraża sobie sytuacji „zaszycia „ się w domu.

Dopóki zdrowie i siły pozwalają trzeba się ruszać, wychodzić z domu, aktywnie żyć. Zasady tej starają się trzymać seniorzy, którzy licznie zgromadzili się dzisiaj w uruchamianym z myślą o nich Sądeckim Centrum Seniora przy ul. Jagiellońskiej 8.

Zobacz także: Aktywny senior to aktywny człowiek na wielu płaszczyznach

W uroczystości wzięli udział m.in. prezydent miasta Ryszard Nowak oraz Ewa Podłęcka, zastępca dyrektora Wydziału Polityki Społecznej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie oraz dr Jerzy Jurkiewicz, proboszcz parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu

Centrum Seniora mieści się w centrum miasta. W lokalu znajdującym się na deptaku działało kiedyś Biuro Wystaw Artystycznych.

- Centrum Seniora jest odpowiedzią na sygnały, jakie otrzymywaliśmy ze środowiska seniorskiego – mówił podczas otwarcia prezydent Ryszard Nowak. – Oddajemy seniorom miejsce, które niektórzy chcieli przeznaczyć na cele komercyjne. Każdy z nas będzie kiedyś seniorem. Czas, niestety płynie nieubłaganie.  Z roku na rok nasi sądeccy seniorzy stają się coraz bardziej aktywni. I to mnie cieszy. Potrzebują współpracy z ludźmi młodszymi, aktywnymi. Chcą udowodnić, że są osobami niezwykle wartościowymi, że mogą służyć miastu swoim doświadczeniem.

Radości z uruchomienia siedziby dla seniorów nie kryje Krystyna Sowa z Nowego Sącza.

- Dobrze się stało, że seniorzy mają w mieście miejsce, gdzie będą mogli się spotykać – zauważa pani Krystyna. - Na takie lokum czekaliśmy od dawna. Zobaczymy z jakich zajęć, czy innych form aktywnego wypoczynku będzie można skorzystać. Mnie osobiście zależałoby na kursie języka angielskiego, albo kursie z obsługi komputera. Lokalizacja Nowosądeckiego Centrum Seniora jest świetna. Centrum miasta, łatwy dojazd.

Krystyna Sowa uważa, że coraz więcej seniorów kładzie bardzo duży nacisk, na to, by być aktywnym. Coraz więcej z nich dba o kondycję fizyczną, nie stroni od ćwiczeń.

- Duża grupa seniorów poświęca się wnukom – dodaje sądeczanka - Osobiście wychodzę jednak z założenia, że i nam – seniorom coś się należy. Trochę aktywności i radości.

Maria Baran, przewodnicząca Nowosądeckiego Forum Seniorów przyznaje, że Nowy Sącz ma wreszcie miejsce, które pozwala tej grupie społecznej aktywnie spędzać czas. Czy będzie ono tętniło życiem, będzie zależało od samych seniorów.

- Miejsce jest bardzo potrzebne – przyznaje Maria Baran. – Mam nadzieję, że nie zabraknie osób, które zechcą przychodzić do tego centrum, by się poznawać, spędzać wspólnie czas, edukować. Senior – to brzmi dumnie. Powiem tak: powinniśmy być dumni z tego, że zaliczyliśmy spory kawałek życia, wychowaliśmy dzieci, część z nas zajmuje się jeszcze wnukami. Jesteśmy w takim okresie życia, że możemy zrobić coś dla siebie.

W Nowym Sączu ponad dwadzieścia procent, czyli co piąty mieszkaniec miasta jest w wieku senioralnym.

Anna Oleksy z Nowego Sącza należy do Nowosądeckiego Klubu Seniora już od jakiegoś czasu i nie ukrywa, że nie żałuje, że podjęła taką decyzję.

- Wreszcie doczekaliśmy się Centrum Seniora z prawdziwego zdarzenia. To cieszy – mówi pani Anna.

Centrum Seniora jest otwarte od poniedziałku do piątku od godz. 10 do 18. Remont i adaptacja lokalu na potrzeby seniorów kosztowała prawie 160 tys. zł., z czego 120 tys. złotych jest to dotacja,  jaką miasto otrzymało od wojewody małopolskiego w ramach Programu Wieloletniego „Senior +” na lata 2015-2020.  Prace remontowe prowadzone były jeszcze w ubiegłym roku.

Obecnie Miasto złożyło ofertę na realizację zadania w ramach Programu Wieloletniego „Senior+” na lata 2015-2020 na zapewnienie funkcjonowania już powstałej placówki. 

Z bogatej oferty zajęć będą mogli korzystać głównie mieszkańcy Nowego Sącza seniorzy w wieku 60 +, nieaktywni zawodowo, którzy chcą żyć w sposób aktywny i twórczy.

Do tej pory prawie 170 osób zadeklarowało chęć uczestnictwa i korzystania z Centrum. Do ich dyspozycji są pomieszczenia do wspólnych spotkań i relaksu, sprzęt RTV, komputery z dostępem do internetu. Jest mała kuchnia, biblioteczka, toalety, w tym jedna dla osób niepełnosprawnych. Pomieszczenia są przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Według założeń projektu Centrum Seniora obejmuje wsparciem 30 nowosądeckich seniorów, którzy mają zapewnione codziennie cztery godziny zajęć aktywizujących. By wstąpić do tego klubu trzeba posiadać nowosądecką kartę seniora i należy wypełnić kartę przynależności do klubu seniora.

Zajęcia dla seniorów mogą odbywać się również na hali sportowej, basenie, siłowni. Korzystanie z oferty Klubu Seniora jest bezpłatne. Od początku realizacji programu  wydanych zostało 6 120 Nowosądeckich Kart Seniora. Do programu przystąpiło ponad 50 partnerów.

Iga Michalec, Fot. IM

Sądeckie Centrum Seniora otwarte
Ponad dwadzieścia procent mieszkańców Nowego Sącza aktywne życie zawodowe ma już za sobą. Należy do grupy seniorów.


Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe