Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 25 stycznia. Imieniny: Miłosza, Pawła, Tatiany
03/10/2020 - 18:55

Sensacyjne odkrycie sprzed ponad 3 tysięcy lat! Czegoś takiego jeszcze nie było!

4 siekierki z kultury łużyckiej znalazł Stanisław Pustułka ze Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego Sądecczyzny podczas poszukiwań w Mostkach w gminie Stary Sącz. Artefakty wykonane z brązu, datowane na ok. 1,1 tysiąca lat przez Chrystusem trafiły dziś do Muzeum Regionalnego w Starym Sączu.

Odkrycie sprzed ponad 3 tysięcy lat! Czego takiego jeszcze nie było!

Te pokryte patyną artefakty są tylko trochę młodsze (historycznie) od tych w Maszkowicach na Górze Zyndrama w gminie Łącko. To porównanie powinno przemówić nawet do tych osób, które nie są zorientowane jak ocenić prawdziwą wartość historyczną takich znalezisk. To prawdziwa sensacja na skalę ogólnopolską.

Zobacz też: Wykopali wielki, srebrny skarb ze wzgórza zamkowego w Nowym Sączu

Mogły służyć i do zabijania wrogów, i w życiu codziennym. Wszystko zależy od tego jak były osadzane na drewnianych trzonkach. Zazwyczaj znajduje się pojedyncze egzemplarze. Stanisław Pustułka znalazł w czwartek, 1 października – i to zupełnie przez przypadek – aż cztery doskonale zachowane egzemplarze koło siebie w lesie koło Mostków.

Jak siekierki znalazły się w Mostkach? Co to odkrycie oznacza dla historii naszego regionu? O szczegółach tego niesamowitego znaleziska  opowiemy już jutro w materiale filmowym. (e.stachura@sadeczanin.info Fot.: ES)Dziękujemy za przesłanie błędu