Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 19 czerwca. Imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii
07/02/2022 - 14:15

Serce pęka, jak się patrzy na śmierć legendy: Zajazd Sądecki

Okazuje się, że sądeczanie nadal bardzo ciepło wspominają Zajazd Sądecki. Wielu naszych Czytelników uważa, że budynkowi należy przywrócić świetność i dawną funkcję. Takim legendom bowiem nie powinno się pozwolić umierać.

Młodszym mieszkańcom Nowego Sącza przypomnijmy na wstępie – Zajazd Sądecki przy Królowej Jadwigi został wybudowany na potrzeby PSS Społem na początku lat 80-tych minionego stulecia. Za projekt odpowiadał architekt Zenon Trzupek. Od początku prowadzono tu działalność noclegową na 30 miejsc i gastronomiczną. Obiekt ten powstał wcześniej od kościoła naprzeciwko.

Po zmianach ustrojowych obiekt przechodził w ręce kolejnych dzierżawców. Mimo że nie przeprowadzono tu żadnej większej modernizacji i po latach zaczął trącić myszką całe pokolenia sądeczan organizowały tu ślubu, chrzciny, komunie, stypy, rocznice ślubów, jubileusze, imieniny, urodziny, wieczory panieńskie, studniówki, osiedlowe spotkania, bale sylwestrowe i karnawałowe i najsłynniejsze, a ostatnio chyba jedyne – dansingi przy muzyce na żywo. Zajazd Sądecki prowadziły Małgorzata Rzońca i Magdalena Rzońca-Witowska.

Zajad Sądecki i wszystko jasne. Kogokolwiek byście nie zapytali na Sądecczyźnie – każdy doskonale wie, co to za miejsce. Gdy autorka tego artykułu przeprowadzała się 12 lat temu z Kołobrzegu do Nowego Sącza kilku znajomych na hasło Nowy Sącz reagowało tak samo: - Nowy Sącz? Byłem/byłam w Zajeździe Sądeckim.

Zobacz też: Nowy Sącz, osiedle Gorzków, 7 lutego 2022 roku. Obraz dnia

Ale w październiku na profilu Zajazdu Sądeckiego na Facebooku pojawił się wpis: Kochani deszczowo i smutno bo musimy się z Wami pożegnać. Firma Zajazd Sądecki właśnie skończyła działalność. Dziękujemy za Wszystkie lata z Wami.

Pod wpisem natychmiast pojawiły się komentarze, w których sądeczanie gremialnie pytali: dlaczego? I nie ukrywali swojego zaskoczenia i żalu. Wielu dzieliło się swoimi wspomnieniami związanymi z tym miejscem.

Byli i tacy, którzy nie ukrywali, że liczą na to, że może uda się wznowić działalność zajazdu za kilka miesięcy. - Niestety, zapieraliśmy się nogami i rękami, ale jednak nie dałyśmy rady. Dziękuję za miłe słowa. Pozdrawiam - odpisała gospodyni tego miejsca Magdalena Rzońca-Witowska.

Zobacz też: Nowy Sącz, osiedle Millenium, 3 lutego 2022 roku. Obraz dnia i nuta nostalgii

Od tamtego pożegnania minęło już sporo czasu w budynku prywatny przedsiębiorca uruchomił sklep m.in. z wyposażeniem domów i ogrodów. Ot, kolejny outlet tego typu w Nowym Sączu. Jednak gdy opublikowaliśmy zdjęcie nieruchomości w ramach naszego cyklu Obraz dnia okazało się, że sądeczanie nadal bardzo ciepło wspominają to miejsce i gdzieś nadal tli się w nich nadzieja, że da się go przywrócić jego dawne przeznaczenie. Przy okazji robienia załączonych do publikacji zdjęć odnieśliśmy też wrażenie, że outlet chyba się już stąd zwija.

Przekonani, jak wielu sądeczan, że obiekt należy do PSS Społem poprosiliśmy o komentarz prezesa Witolda Gajdosza. I co się okazało? Budynek „wieki całe temu”, w wyniku likwidacji pionów wojewódzkich WSS trafił w latach 80-tych ubiegłego wieku w ręce Produkcyjno Usługowej Spółdzielni Pracy mieszczącej się przy Alejach Wolności w Nowym Sączu.

Tyle tylko, że numer kontaktowy PUSP nie działa. Dlatego nasze pytania o przyszłość byłego Zajazdu Sądeckiego wysłaliśmy emailem. Do tematu wrócimy po otrzymaniu odpowiedzi. A dziś zapraszamy Was do nadsyłania na adres [email protected] zdjęć zajazdu z czasów jego świetności i – jeśli takie posiadacie – widokówek z zajazdem w roli głównej. ([email protected] Fot.: ES i archiwum sądeczanin.info)

Serce pęka, jak się patrzy na śmierć tej legendy: Zajazd Sądecki
Okazuje się, że sądeczanie nadal bardzo ciepło wspominają Zajazd Sądecki. Wielu naszych Czytelników uważa, że budynkowi należy przywrócić świetność i dawną funkcję. Takim legendom bowiem nie powinno się pozwolić umrzeć... (Fot.: ES)


Dziękujemy za przesłanie błędu