Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 17 stycznia. Imieniny: Antoniego, Henryki, Mariana
17/03/2020 - 12:35

Sesja w czasach koronawirusa: radni w maseczkach i rękawiczkach. Długopisy spalą

Niezwykła była 22. sesja Rady Gminy Łabowa. Radni mieli na twarzach maseczki, siedzieli daleko od siebie i błyskawicznie zrealizowali porządek obrad. Wystarczyły 33 minuty.

Chociaż sesja nie została odwołana i radni zostali o tym fakcie odpowiednio wcześnie poinformowali, (o czym pisaliśmy w artykule „Sesja rady gminy Łabowa odbędzie się zgodnie z planem [transmisja na żywo]”), do końca przewodnicząca rady gminy Maria Stopka, nie mogła być pewna, że odbędzie się ona wg zamierzonego planu. Dlaczego? Istniała możliwość, iż radni, ze względu na sytuację związaną z koronawirusem, mogą nie stawić się na obradach w wymaganej liczbie, aby uzyskać kworum.

Jednak tuż po godzinie 16 wszystko się wyjaśniło - na sali zasiadło 13 z 15 radnych. Po stwierdzeniu wymaganej większości, przewodnicząca wniosła wniosek o zmianę porządku obrad. Poprosiła, aby informacja wójta o pracy między sesjami, dotyczyła tylko wiadomości o wprowadzonych działaniach, zmierzających do ochrony mieszkańców i pracowników przed koronawirusem.

Przewodnicząca zaproponowała też zamianę informacji wójta gminy Łabowa na temat wyników audytu zewnętrznego i wewnętrznego przeprowadzonego w urzędzie gminy Łabowa i jednostkach organizacyjnych gminy Łabowa w 2019 roku, na podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż w drodze bezprzetargowej nieruchomości stanowiącej własność gminy Łabowa, położonej w Łabowej na rzecz dzierżawcy. Jednocześnie wolne wnioski, radni mają przesłać drogą elektroniczną. Zaproponowany nowy porządek obrad został przyjęty jednogłośnie.

Przechodzenie przez kolejne punkty oraz podejmowanie uchwał, odbywało się bardzo sprawnie. Wszystkie uchwały, czyli:

  •  przyjęcie programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy Łabowa na 2020 rok,
  • zmiana budżetu oraz uchwały budżetowej na 2020 rok oraz
  • utworzenie funduszu sołeckiego,

zostały przegłosowane jednogłośnie. 

W trakcie sesji, zachowane zostały wszelkie środki bezpieczeństwa. Radni otrzymali maseczki i rękawiczki ochronne, siedzieli w większych odstępach od siebie niż zwykle. Ponadto ograniczono liczbę osób na sali, gdyż tylko do dwóch przedstawicieli urzędu gminy, czyli informatyka i sekretarza gminy. Protokolantka pracowała zdalnie. Po zakończeniu obrad środki ochrony osobistej oraz długopisy zostały umieszczone w specjalnym pojemniku i poddane zostaną utylizacji.

Radni, mając na uwadze, z jednej strony niepotrzebne narażanie się na potencjalne zarażenie wirusem, z drugiej ciągłość pracy rady gminy Łabowa, zgodnie nie przedłużali spotkania, które trwało trochę powyżej pół godziny. Pozostałe tematy, które mogli omówić w innym czasie, przesunięte zostały na kolejną sesję.

Czytaj także: Co z sesjami rady gmin w Kamionce Wielkiej, Łabowej i Nawojowej?

(Karol Trojan) k.trojan@sadeczanin.info, fot.: UG ŁabowaDziękujemy za przesłanie błędu