Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 26 września. Imieniny: Cypriana, Justyny, Łucji
29/01/2020 - 11:50

Skutery wdzierają się na ścieżki rowerowe. I robi się nerwowo

Zima przypominająca w tym roku raczej wczesną wiosnę sprawia, że ze ścieżek pieszo - rowerowych korzysta wielu, co zrozumiałe – spacerowiczów i rowerzystów. Okazuje się, że jednak nie tylko. Na ścieżkach rowerowych zaczynają pojawiać się także osoby jeżdżące na skuterze. A ich nie powinno być na ścieżce rowerowej.

Bardzo przykra sytuacja spotkała jednego z naszych czytelników, który wybrał się na spacer po ścieżce pieszo-rowerowej w rejonie kładki na Popradzie przy moście kolejowym w pobliżu starosądeckiego bobrowiska. Co się stało?

- Spotkałem tam człowieka jadącego na skuterze – mówi nasz czytelnik (prosił o niepodawanie jego danych osobowych). - Zwróciłem mu uwagę, że jest to ścieżka dla rowerów. I szybko tego pożałowałem. Usłyszałem kilka słów, których nie zacytuje. Cały czas krzyczał, że on jedzie skuterem. Dodał, że konsultował to z policją! I WOLNO MU. - Przez chwilę naprawdę obawiałem się, że może zejść ze skutera i zrobić mi krzywdę. Trochę się wystraszyłem, bo czasy dziwne.

Czytaj także: Ścieżka EuroVelo11 rozgrzała do czerwoności mieszkańców Sącza

Poszedłem w stronę bobrowiska i zadzwoniłem na policję. Okazało się jednak, że w tym rejonie nie ma, niestety kamer – dodaje nasz rozmówca. - Przerażające jest to, że taki ktoś jest przekonany, że faktycznie może tam jeździć. I tylko czekać, kiedy coś złego się stanie na tej ścieżce jednak dla rowerów. 

O stanowisko w tej sprawie zapytaliśmy sądecką policję. Jest ono precyzyjne.

- Drogą dla rowerów mogą poruszać się wyłącznie rowery – wyjaśnia asp. Iwona Grzebyk-Dulak, rzeczniczka sądeckiej policji. - Natomiast zastosowanie oznakowania C-13 (droga dla rowerów) i C-16 (droga dla pieszych) oznacza, że droga jest przeznaczona dla pieszych i kierujących rowerami. Nie mogą nią poruszać się inne pojazdy. Osobę, która nie będzie stosowała się do tych znaków policjanci mogą pouczyć, mogą również ukarać mandatem. Jeśli ktoś odmówi przyjęcia mandatu, to policjant automatycznie kieruje sprawę do sądu.

Droga dla rowerów, zgodnie z Ustawą Prawo o Ruchu Drogowym jest to droga lub jej część przeznaczona do ruchu rowerów, oznaczona odpowiednimi znakami drogowymi. Droga dla rowerów oznaczona jest znakiem C-13, oznaczającym drogę przeznaczoną dla kierujących rowerami.

Droga dla pieszych i rowerzystów to umieszczone na jednej tarczy symbole znaków C-13 (droga dla rowerów) i C-16 (droga dla pieszych) oddzielone kreską poziomą lub pionową. Znak przedzielony kreską poziomą oznacza, że ruch pieszych i rowerów odbywa się na całej powierzchni tak oznaczonej drogi. Znak przedzielony kreską pionową, oznacza, że ruch pieszych i rowerzystów odbywa się odpowiednio po stronach drogi wskazanych na znaku.

[email protected], fot. IM.Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe