Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 15 sierpnia. Imieniny: Marii, napoleona, Stelii
28/02/2017 - 21:10

Śledziówka w Marcinkowicach. Panie spisały się na medal

W minioną sobotę w Domu Parafialnym im. Księdza Jerzego Popiełuszki w Marcinkowicach odbyła się ,,śledziówka” czyli tzw. ostatki. Tradycyjnie przypada ona na wtorek poprzedzający Środę Popielcową, jednak często obchodzona jest właśnie w sobotę po Tłustym Czwartku.

Spotkanie zostało przygotowane przez Stowarzyszenie Koło Gospodyń na Rzecz Wspierania i Rozwoju Wsi Marcinkowice. Stowarzyszenie to zostało zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym w Krakowie 29 grudnia 2016r. Jest ono kontynuacją Koła Gospodyń Wiejskich w Marcinkowicach, które powstało w 1965 roku, a po długiej przerwie zostało reaktywowane w 2002 roku przez Elżbietę Horowską (Janczyk) i Danutę Tobiasz (Smajdor).

Wraz z członkiniami Stowarzyszenia „ostatki” świętowali także zaproszeni goście. Swoją obecnością zaszczycili księża parafialni –  ks. Andrzej Kmiecik i ks. Krzysztof Mirek,  radny powiatowy Marek Kwiatkowski, radny gminny Tadeusz Lis, prezes LKS ,,Zamczysko” Marcinkowice Rafał Gawlik, twórczynie ludowe z Marcinkowic: Magdalena Cięciwa i Janina Mróz oraz wieloletnie członkinie KGW.

Pierwszym punktem spotkania był wykład dotyczący historii KGW przygotowany przez Elżbietę Horowską i Anetę Gawlik. wzbogacony wystawą fotografii z lat 60-tych.

Następnie, uchwałą Zarządu Stowarzyszenia nadano tytuł Honorowego Członka KGW w Marcinkowicach i wręczono pamiątkowe statuetki następującym paniom: Łucji Firlej, Janinie Jamrozik,  Wandzie Jurkiewicz, Halinie Kocembie, Antoninie Majoch, Barbarze Mężyk, Marii Pociecha, Janinie Szczurek, Zofii Wysowskiej, Elżbiecie Zelewskiej i Krystynie Czub.

Wspólnie spędzony czas umilił poczęstunek. Gospodyni z Marcinkowic przygotowały różnego rodzaju ciasta i sałatki. Zgodnie z tradycją nie zabrakło oczywiście pączków, chrustów oraz śledzi w oleju.

Wszyscy zgromadzeni świetnie się bawili śpiewając ludowe pieśni przy akordeonowym akompaniamencie.

(s)

Śledziówka w Marcinkowicach


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)