Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 16 stycznia. Imieniny: Mascelego, Walerii, Włodzimierza
17/10/2020 - 18:55

Słowacja. Testom na COVID-19 zostaną poddani wszyscy mieszkańcy

Jak donosi portal onet.pl rząd Słowacji podjął bezprecedensową decyzję o poddaniu testom na COVID-19 wszystkich swoich obywateli. Ba, Słowacy chcą je robić również osobom wjeżdżającym na teren kraju.

Słowacja. Testom na COVID-19 zostaną poddani wszyscy mieszkańcy

Onet.pl podaje, że w piątek na Słowacji zanotowano rekordowy przyrost osób chorych na COVID-19 - 2075 przypadków. Jednocześnie już od dłuższego czasu rząd tamtejszy rząd prowadził negocjacje co do zakupu dużej ilości testów na obecność antygenów wirusa. Teraz już wiadomo, że zakupił ich aż 13 mln.

Słowacki premier Igor Matovič potwierdził dziś, że podjęto decyzję o przebadaniu wszystkich mieszkańców kraju. Badaniu mają być poddawane również osoby wjeżdżające na teren Słowacji. - To będzie operacja, jakiej Słowacja jeszcze nie przeżyła – cytuje premiera portal.

Zobacz też: Na Słowacji stan wyjątkowy. Gdzie trzeba bezwzględnie nosić maseczki?

Próbki do testów nie będą jednak pobierane w szpitalach tylko w specjalnie zorganizowanych w tym celu lokalach. Akcja prowadzona będzie na podobieństwo wyborów. Rozpocznie się już w przyszły weekend i obejmie wtedy trzy powiaty z najwyższymi statystykami zachorowalności. Na dziś są to Bardejów, Czadca i Żylina. Osoby z pozytywnym wynikiem będą musiały poddać się kwarantannie.

Premier zwrócił też uwagę na fakt, że Słowacji omijają restrykcje nałożone w związku z epidemią i na przykład przenoszą wesela na teren Polski.

Co istotne – słowackie Ministerstwo Spraw Zagranicznych nadal odradza swoim obywatelom podróże do Polski. Województwo Małopolskie ciągle znajduje się na szczycie miejsc podwyższonego ryzyka.

Mimo że władze naszych południowych sąsiadów od momentu wprowadzenia u siebie stanu wyjątkowego, czyli od 1 października, ostrzegają, że nasz kraj też może trafić na listę tych, których obywatele na Słowacji będzie musieli przechodzić przymusową, obowiązkową kwarantannę, to nadal nie podjęto żadnych decyzji o ograniczeniu swobody w przekraczaniu granicy.

Nie ma też na razie żadnych szczegółów co do formuły poddawania testom obywatelom innych państw przekraczających słowacką granicę. (e.stachura@sadeczanin.info Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu