Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 6 grudnia. Imieniny: Dionizji, Leontyny, Mikołaja
28/09/2022 - 12:55

Śmieci znów mocno zdrożeją! Stary Sącz rozstrzygnął przetarg na odbiór odpadów w 2023 roku

Gmina Stary Sącz rozstrzygnęła przetarg na odbiór odpadów komunalnych na 2023 rok. Obecnie obowiązująca umowa kończy się w tym roku. Szykują się podwyżki opłat śmieciowych? Tak, na tzw. dwa moduły.

Śmieci znów zdrożeją! Stary Sącz rozstrzygnął przetarg na odbiór odpadów w 2023 roku

Zobacz też: Stary Sącz: jest kasa na remont zniszczonej drogi w Moszczenicy Wyżnej

Przetarg był ogłoszony w dwóch modułach, to znaczy na odpady zmieszane i na odpady segregowane. Zastępca burmistrza Kazimierz Gizicki zaczyna jednak od tego, że ilość odpadów, które zbierane są w 2022 roku jest na poziomie zbliżonym do tego z 2021 roku.

– Nie ma tutaj wzrostu. Myślę, że nawet będzie 2, 3 procent mniej tych śmieci patrząc z dzisiejszej perspektywy. I te odpady, na które były przetargi, odpady zielone, mamy je zliczone do końca sierpnia, to 606 ton. W ubiegłym roku mieliśmy ich w granicach 900 ton. Ale tu jeszcze uwzględnionego nie ma września i dlatego myślę, że w tym roku będziemy mieli porównywalną ilość – tłumaczył radnym na sesji.

- Odpady zmieszane, poza małym przypadkiem wzrostu w kwietniu, są na poziomie roku biegłego i myślę, że zamkną się tą ilością, która była przewidziana, w granicach 2600 – 2700 ton. Wszystkie odpady to w sumie 5400, 5500 ton – wyjaśniał dalej.

Zobacz też: Jak Stary Sącz będzie oszczędzał na rachunkach? Zgasną lampy przy drogach

- Przetarg był ogłoszony na odpady bio i zmieszane z uwagi na to, że ze względu na przesunięcie przetargu na pozostałe odpady (...) zrobiliśmy na nie umowę do końca 2023 roku. Tym samym na odpady segregowane mamy cenę z ubiegłego roku, ale na te dwie kolejne frakcje jest nowa cena – zapowiada Gizicki.

- Dotychczas za zmieszane odpady płaciliśmy 947 złotych za tonę netto, a przedstawiona oferta to 1234 złote, czyli mamy wzrost ceny o 23 procent. Drugi moduł, odpady zielone – do tej pory – do końca roku -  mieliśmy 690 złotych netto a od 1 stycznia jest wzrost do 1050 złotych. Jest 40 procent drożej niż w tym roku – nie owijał w bawełnę.

- Tak jak państwo widzicie, 280 złotych drożej będzie na tonie za zmieszane, 460 złotych będzie drożej na śmieciach zielonych. Tutaj wysoka rada będzie musiała bardzo intensywnie myśleć i zastanowić się, co z tym fantem zrobić na przyszły rok – zapowiedział zastępca burmistrza.

Co to oznacza w praktyce? W 2023 roku gmina będzie musiała ponieść opłaty za śmieci zmieszane i biodegradowalne, trzeba tylko ustalić, o ile i jak to wszystko przełożyć na - choćby - stosowane do tej pory ulgi, dla tych, którzy mają kompostowniki.

- Jest wzrost cen. Wiemy, czym spowodowany – kryzysem na rynku energetycznym i wieloma wzrostami cen w usługach – podsumował Gizicki. Więcej szczegółów już niebawem. ([email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu