Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 15 grudnia. Imieniny: Celiny, Ireneusza, Niny
17/06/2019 - 17:55

Śp. Władysław Żaroffe spoczął na cmentarzu komunalnym. Odszedł świadek historii

Rodzina, przyjaciele, znajomi, przedstawiciele władz i rady miasta oraz mieszkańcy pożegnali dzisiaj na cmentarzu komunalnym przy ul. Rejtana w Nowym Sączu śp. Władysława Żaroffe. 13 czerwca odszedł człowiek, który był świadkiem historii Nowego Sącza. Miał 97 lat.

Śp. Władysław Żaroffe, był znawcą historii przedwojennego Nowego Sącza. Urodził się 23 maja 1922 roku w Nowym Sączu. Uczęszczał do I Gimnazjum im. Jana Długosza. Wiele lat pracował w PZUW i PZU (do 1997 roku). Pełnił funkcję między innymi dyrektora Inspektoratu Powiatowego w Nowym Sączu, kierownika sekcji piłki nożnej w Nowym Sączu. Był instruktorem i trenerem szachowym w Sandecji i Dunajcu, wicemistrzem Polski w szachowej grze korespondencyjnej (1983), mistrzem Nowego Sącza (1958), kolekcjonerem i filatelistą. 

W czasie okupacji niemieckiej był żołnierzem Związku Walki Zbrojnej - AK, pomagał w przerzucie na Zachód słynnego emisariusza Jana Karskiego, który ukrywał się w domu Żaroffów przy ul Lwowskiej 13. 

5 marca 2017 roku Władysław Żaroffe uhonorowany został tytułem Ambasadora Sądeckiego Sztetla. 

W imieniu prezydenta Miasta Nowego Sącza Ludomira Handzla zmarłego żegnał Marcin Poręba, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej i Kultury Urzędu Miasta w Nowym Sączu. 

- Odszedł od nas jeden z ostatnich naocznych świadków 100 lat trudnej historii naszego miasta - mówił Marcin Poręba. - Władysława Żaroffe wychował się w rodzinie, która przybyła do Nowego Sącza z daleka, jednak szybko wrosła w krajobraz miasta. Swoim głębokim patriotyzmem wyróżniała się pośród sądeckich rodów. 

Władysław Żaroffe spoczął w grobowcu rodzinnym.

Rodzinie zmarłego składamy kondolencje łącząc się w smutku.

Opr. IM, fot i źródło: Urząd Miasta w Nowym Sączu.

Pogrzeb śp. Władysława Żaroffe
Pogrzeb śp. Władysława ŻaroffeDziękujemy za przesłanie błędu