Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
01/07/2021 - 14:05

Spis powszechny na półmetku. Jak to idzie w naszym regionie

Ile osób ma to już za sobą? Które gminy w Małopolsce są najszybsze, a które opieszałe? Narodowy Spis Powszechny jest już na półmetku. Urząd statystyczny podaje dane z naszego regionu.

– Zachęcam wszystkich Małopolan, którzy jeszcze nie zdążyli wziąć udziału w spisie, aby poświęcili kilkanaście minut i przekazali dane jak najszybciej, w najwygodniejszej
i najbezpieczniejszej dla siebie formie – przez internet, telefonicznie, w urzędzie czy bezpośrednio rozmawiając z rachmistrzem spisowym – apeluje Agnieszka Szlubowska dyrektor Urzędu Statystycznego w Krakowie.

W spisie ludności wziął dotychczas udział co trzeci mieszkaniec województwa małopolskiego. Dokładnie milion osób, z czego 70 procent zrobiło to przez internet. W Polsce spisało się już blisko 14 mln  osób, czyli jedna trzecia mieszkańców.

Najszybsi i najbardziej zdyscyplinowani w regionie są mieszkańcy gmin Bolesław w powiecie dąbrowskim (73 proc.), Jordanów (63 proc.), Radgoszcz (60 proc.), Dobra (59 proc.), Sułkowice (57proc.), Lipnica Murowana (56 proc.), Słopnice (53 proc.),), Sułoszowa (52 proc.),), Zawoja (51 proc).

Najwolniej spis przebiega w gminach Uście Gorlickie (18%), Spytkowice (20%),
Zator (20 proc), Racławice (21 proc), Szaflary (21 proc), Ryglice (21 proc), Poronin (22 proc).

W stolicy Małopolski w spisie wzięło jak do tej pory udział 41 proc. mieszkańców, z czego 88 proc. przez internet. To nieco słabszy wynik niż w Warszawie (43proc.), ale lepszy niż w Łodzi (37 proc.), Poznaniu (37 proc), Rzeszowie (38 proc) czy Gdańsku (39 proc).

Przypomnijmy, że od tygodnia może zapukać do drzwi tych, którzy dotychczas jeszcze nie spisali się samodzielnie przez internet, infolinię ani też nie uczestniczyli w wywiadzie telefonicznym. Odmówić nie można, bo to ustawowy obowiązek..

Każdy rachmistrz spisowy  musi mieć  identyfikator zawierający imię i nazwisko wraz ze zdjęciem, numer identyfikatora oraz hologram, nazwę i logo wojewódzkiego biura spisowego, a także podpis osoby upoważnionej do wystawienia identyfikatora oraz okres, na jaki identyfikator został wystawiony – informuje na swoich stronach Główny Urząd Statystyczny.

W razie wątpliwości tożsamość rachmistrza można sprawdzić na kilka sposobów. Poprzez specjalnie przygotowaną aplikację dostępną na stronie rachmistrz.stat.gov.pl, poprzez kontakt z infolinią spisową numerem 22 279 99 99.  Najpierw należy wybrać 1 – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, a następnie 2 – weryfikacja tożsamości rachmistrza).

– W Małopolsce nie było dotąd zgłoszeń dotyczących oszustw, w których ktoś podszywałby się pod rachmistrza spisowego, ale policja apeluje o czujność.

-  Rachmistrz nie pyta nas o numer  konta bankowego, dane do logowania do konta, czy posiadane zasoby finansowe mówi zastępca komendanta wojewódzkiego Policji w Krakowie insp. Piotr Morajko. -  W takiej sytuacji powinniśmy od razu nabrać podejrzeń co do uczciwości rozmówcy, bo takich pytań w formularzu spisowym nie ma – Próby oszustw, podejrzane sytuacje można zgłaszać na numer alarmowy 112. Policjanci będą podejmować interwencję, weryfikować takie zgłoszenie – dodaje.  

W województwie małopolskim pracuje 1400 rachmistrzów, którzy kontaktują się też drogą telefoniczną Kontaktują się z mieszkańcami przede wszystkim telefonicznie z numerów 22 828 88 88 lub 22 279 99 99.([email protected]) fot. MUW







Dziękujemy za przesłanie błędu