Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 17 czerwca. Imieniny: Laury, Leszka, Marcjana
19/08/2021 - 16:15

Sposób na koszmar z Google Maps? Starowiejska w Nowym Sączu będzie przebudowana

Sposób na Google Maps? Mamy dobre wiadomości dla mieszkańców nieruchomości przy ul. Starowiejskiej która łączy Nowy Sącz i Chełmiec i wskazywana jest przez tę najpopularniejszą aplikację jako objazd korków pod Urzędem Gminy w Chełmcu i na ulicy Papieskiej. Miasto już ogłosiło przetarg na przebudowę Starowiejskiej po swojej stronie.

Sposób na koszmar z Google Maps? Starowiejska w Nowym Sączu będzie przebudowana

Mieszkańcy z okolic Starowiejskiej, zarówno Ci z sołectwa Mała Wieś w gminie Chełmiec i osiedla Helena w Nowym Sączu są zgodni – przez wskazania Google Maps mają pod swoimi oknami nieustannie ruch godny autostrady. Tędy jadą wszyscy, którzy korzystają z aplikacji Google Maps a szukają najszybszego dojazdu do Podegrodzia, na obwodnicę tej miejscowości a tym samym do drogi DW 969 prowadzącej na Krościenko nad Dunajcem a dalej Nowy Targ i co za tym idzie na Zakopane.

Wszyscy mają ogromny problem nawet z wyjazdem ze swoich posesji i uważają, że jedynym skutecznym rozwiązaniem będzie wybudowanie łącznika obwodnicy północnej Nowego Sącza z obwodnicą Chełmca. Pisaliśmy o tym szczegółowo w publikacji Przez Google Maps Starowiejska robi za obwodnicę. Mieszkańcy mówią: koszmar!

Przy czym mieszkańcy pod stronie Małej Wsi mają chociaż po swojej stronie chodnik, Starowiejska po stronie miasta ciągle na ten chodnik czeka i co tu kryć – odczuwają skutki działania Google Maps znacznie mocniej. Jednocześnie szef zarządu osiedla Helena nie ukrywa, że już od lat czapkuje w tym temacie w Urzędzie Miasta, ale inwestycji ciągle nie widać.

Obiecaliśmy temat wyjaśnić i tak też czynimy. Zacznijmy od krótkiego przypomnienia. Już w kwietniu 2019 Miejski Zarząd Dróg rozstrzygnął przetarg na projekt modernizacji, pierwszy etap tego przedsięwzięcia, ulicy Starowiejskiej, która ma się doczekać nie tylko chodnika, ale również odwodnienia. W postępowaniu wzięło udział aż 6 firm, a miasto wybrało ofertę projektantów z Warszawy opiewającą na około 262 000 zł. Projekt – zgodnie z umową – gotowy był już pod koniec 2019.

To było bardzo istotne – komplet dokumentów pozwalał miastu na aplikowanie o dofinansowanie samej inwestycji. Co potem?

Już w kwietniu 2021 roku, Nowy Sącz otrzymał wsparcie finansowe na realizację przedsięwzięcia. Mowa tu o kwocie miliona złotych z Funduszu Inicjatyw Lokalnych, która wedle szacunków na pokrycie połowy wartości prac. Resztę miasto musi wyłożyć z własnego budżetu. A dziś już możemy zakomunikować kolejne dobre wieści – Miejski Zarząd Dróg ogłosił przetarg na budowę. Oferty poznamy już 3 września. I jeśli wszystko pójdzie po myśli inwestora i mieszkańców inwestycja będzie gotowa już w połowie grudnia tego roku.

Front robót będzie szedł od strony cmentarza a obok chodnika i kanalizacji burzowej powstanie też m.in. ścieżka rowerowa.

Co to ma wspólnego z Google Mapst? Gdy remont ruszy siłą rzeczy trzeba będzie wprowadzić objazdy a tym samym przepustowość drogi spadnie a aplikacja nie będzie miała żadnego uzasadnienia, wręcz przeciwnie, by kierować tędy kierowców szukających najszybszego przejazdu. ([email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info JM)Dziękujemy za przesłanie błędu