Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
28/10/2022 - 20:20

Stary Cmentarz w Nowym Sączu czeka na ratunek. Obraz dnia – 28 października 2022 [ZDJĘCIA]

Na tym cmentarzu u zbiegu ulic Morawskiego i Jagiellońskiej w Nowym Sączu tłumów nie ma. Nieliczne jeszcze nagrobki, które oparły się upływowi czasu, dosłownie przez wiele lat rozsypywały się na oczach mieszkańców. Jest jednak nadzieja, że przynajmniej część tych zabytkowych grobowców uda się ocalić. Już w ubiegłym roku wolontariusze Fundacji Nowe Kierunki kwestowali, by uratować te zabytki. W tym roku również można będzie wesprzeć ten szczytny cel.

Na Starym Cmentarzu znajduje się około czterdziestu zabytkowych nagrobków (być może jest ich więcej, ale są już pokryte trawą). Działająca w Nowym Sączu od niedawna Fundacja Nowe Kierunki robi wszystko, co możliwe, aby uratować tę nekropolię. Zbiera pieniądze na ten cel, jej wolontariusze regularnie sprzątają cmentarz. Tak będzie i w tym roku przed Dniem Wszystkich Świętych.

Nagrobki znajdujące się na Starym Cmentarzu wykonane są z piaskowca i dosłownie rozsypują się na oczach sądeczan. Ile z nich da się uratować? To wielki znak zapytania.

Przypomnijmy, że Stary Cmentarz został założony w 1785 roku na mocy dekretu cesarza Józefa II. Funkcjonował do 1885 roku. Na tej nekropolii zostało pochowanych wielu zasłużonych sądeczan, między innymi Johann Johannides (burmistrz Nowego Sącza w latach 1870-1872), ks. Jan Machaczek, proboszcz kościoła św. Małgorzaty w latach 1853-1882, etnograf ks. Michał Głowacki „Świętopełk” (uczestnik powstania chochołowskiego w 1846 roku, powstaniec listopadowy Wawrzyniec Gołębiewski czy Leon Pyszyński, powstaniec styczniowy, sybirak, jeden z założycieli „Sokoła”.

[email protected], fot. IM.

Tutaj leżą zasłużeni mieszkańcy Nowego Sącza




Ich grobowce rozsypują się na oczach nowosądeczan






Dziękujemy za przesłanie błędu