Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 6 lipca. Imieniny: Dominiki, Jaropełka, Łucji
28/08/2019 - 22:10

Stary Sącz: na obwodnicę Barcic nie liczcie. Co mówi GDDKiA?

Są już opublikowane wyniki konsultacji społecznych przeprowadzonych w gminie Stary Sącz w sprawie przebudowy drogi krajowej DK 87. Jak Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad odpowiada na zastrzeżenia i uwagi mieszkańców?

Podczas spotkania z konsultantami, które odbyło się w marcu w Barcicach mieszkańcy tej miejscowości skupiali się w swoich uwagach na dwóch podstawowych sprawach: tylko obwodnica Barcic rozwiązać może problem związany z natężeniem ruchu na krajówce na wysokości tej miejscowości i nikt pod żadnym pozorem nie zgadza się na podniesienie nośności drogi, bo – niezależnie od zapewnień drogowców – zmierzać będzie do wprowadzenia tu ruchu tranzytowego na Słowację a dalej na południe Europy. Pisaliśmy o tym szczegółowo w publikacji Barciczanie: puśćcie sobie tranzyt przez Wawel! Gorąco o DK 87

Jak do tych uwag odnoszą się drogowcy i inwestor, czyli GDDKiA w formalnym raporcie pokonsultacyjnym?

- Projekt zakłada obejście końcowej części miejscowości Barcice, omijając tym samym niebezpieczne miejsce w rejonie dwóch łuków poziomych w stanie istniejącym. Obejście całej miejscowości nie stanowi przedmiotowej inwestycji. Zarządca drogi w swoich planach nie przewidywał budowy obwodnicy całej miejscowości. Do projektu technicznego zostanie opracowana część organizacji ruchu uwzględniająca rozwiązania bezpieczeństwa ruchu, w tym odpowiednie ograniczenia prędkości i zabezpieczenia ruchu pieszych – czytamy w dokumencie.

Zobacz też: Piwniczna-Zdrój: prawoskrętu z DK-87 na Głębokie nie będzie. To już przesądzone

Przejdźmy teraz do kolejnej ważnej – szczególnie dla mieszkańców Przysietnicy – sprawy, czyli budowy dodatkowego pasa dla pojazdów, które czekają na przejazd przez tory kolejowe przy zjeździe z krajówki. Mieszkańcy zaznaczali, że jeśli na skrzyżowaniu powiatówki na Przysietnicę z krajówką ma powstać rondo, to to założeniem zaprojektowania dwóch pasów dojazdowych do ronda. Dwa pasy wyeliminują blokowanie przejazdu drogą główną w sytuacji oczekiwania na otwarcie rogatek kolejowych dla pojazdów skręcających w prawo. Przy czym ci, co popierają wariant ronda podkreślają, że rozwiązanie to wymusi ograniczenie prędkości, co zwiększy bezpieczeństwo ruchu drogowego.

Zobacz też: Rytro: przebudowa DK-87? GDDKiA kontra zastrzeżenia mieszkańców

Jak w tym wypadku brzmi odpowiedź GDDKiA? - Projektowane rondo zajmuje duży obszar. Dodatkowy pas do skrętu w kierunku Przysietnicy spowodowałby dodatkowe zwiększenie obrębu skrzyżowania, co skutkowałoby wejściem na tereny prywatne, bądź dodatkowym zbliżeniem do rzeki Poprad, które z uwagi na zabezpieczenie nabrzeża może być nieuzasadnione ekonomicznie.

Pełny raport – wszystkie pytania, wnioski mieszkańców gminy Stary Sącz i oficjalne stanowisko inwestora oraz projektantów – znaleźć można pod adresem http://bip.stary.sacz.pl/files/fck/109/file/KONSULTACJE_SPOLECZNE/DK87_Czesc_2_Opracowanie_zgloszonych_wnioskow_Barcice_21_03_2019.pdf

ES [email protected] Fot.: archiwum sądeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)