Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 12 sierpnia. Imieniny: Hilarii, Juliana, Lecha
23/01/2018 - 10:00

Stary Sącz: Watykan przyklasnął budowie nowego parku miniatur przy Ołtarzu Papieskim. Co tu będzie można obejrzeć?

Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest burmistrz Jacek Lelek a miniaturowe repliki 52 ołtarzy, przy których papież Jan Paweł II celebrował msze w czasie wizyt w Polsce staną w pobliżu ołtarza papieskiego przy Trakcie św. Kingi w Starym Sączu. Przedsięwzięciu przyklasnął sam nuncjusz apostolski.

Zobacz też: Modlili się i bawili pod papieskim ołtarzem w Starym Sączu

13 stycznia w siedzibie Episkopatu Polski odbyło się coroczne Spotkanie Opłatkowe Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów Miast i Miejscowości Papieskich. Uczestniczyli w nim również obaj burmistrzowie ze Starego Sącza oraz przedstawiciele władz kościoła z Watykanu.

W czasie dyskusji samorządowców m.in. na temat rozwoju turystyki religijnej Jacek Lelek zaproponował, by w otoczeniu ołtarza przy Trakcie św. Kingi utworzyć park miniatur składających się z dokładnych replik wszystkich ołtarzy, przy których celebrował msze podczas wizyt w Polsce papież Jan Paweł II.

Zobacz też: Tysiące pielgrzymów w Starym Sączu. Ostatnie przygotowania przy Ołtarzu Papieskim

Propozycja spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem wszystkich zgromadzonych na spotkaniu. Patronat i wsparcie dla przedsięwzięcia zadeklarował sam nuncjusz papieski . Ustalono nawet szczegóły przedsięwzięcia.

- Wszystkie samorządy same by wykonały i dostarczyły do nas miniatury swoich ołtarzy. My jako samorząd wygospodarujemy i wskażemy miejsce na ich ekspozycję – ujawnia rąbka tajemnicy zastępca burmistrza Kazimierz Gizicki.

Uzgodniono również, że miniatury maja mieć nie więcej niż metr wysokości i metr szerokości. Chodzi o to, by jak najbardziej ujednolicić ich wymiary. Ekspozycja będzie udostępniona turystom i pielgrzymom odwiedzającym Diecezjalne Centrum Pielgrzymowania im. Jana Pawła II nieodpłatnie. 

Do sprawy wrócimy.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sadeczanin.info / UM w SSDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)