Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 22 września. Imieniny: Maury, Milany, Tomasza
23/04/2019 - 13:05

Strajk nauczycieli w gminach? Protestujące szkoły w mniejszości

Z rekonesansu, który przeprowadziliśmy w kilku wybranych gminach z terenu powiatu nowosądeckiego wynika, że systematycznie wykrusza się liczba placówek, w których kontynuowany jest strajk nauczycieli. Jak to wygląda w szczegółach?

Jak nas poinformował zastępca burmistrza Kazimierz Gizicki w gminie Stary Sącz tylko trzy szkoły utrzymują strajk. Są to Szkoła Podstawowa w Barcicach i Szkoły Podstawowe nr 1 i 2 w Starym Sączu. Najważniejsze dla władz gminy jest jednak, to, że wszyscy gimnazjaliści i uczniowie klas ósmych mogli bez żadnych perturbacji przystąpić do egzaminów.

Na terenie gminy Kamionka Wielka do strajku nauczycieli przyłączyła się na początku tylko jedna placówka. Na dziś żadna ze szkół nie strajkuje. Wszystkie zajęcia odbywają się zgodnie z planem.

Na terenie samorządu piwniczańskiego, czyli gminy Piwniczna-Zdrój jedna placówka strajkowała tylko jeden dzień a kolejna - dwa. Obecnie wszystkie pracują zgodnie z planem. Egzaminy – dla gimnazjalistów i uczniów z klas ósmych - odbyły się bez żadnych incydentów.

Zobacz też: Nowy Sącz: manifestacja nauczycieli przed siedzibą MEN. Wśród nich są sądeczanie

W gminie Podegrodzie przerwanie strajku zapowiedziała Szkoła Podstawowa w Podegrodziu. Od jutra, czyli od 24 kwietnia wszystkie zajęcia odbywać się będą zgodnie z planem. Z powodu nieobecności kierownik referatu Obsługi Placówek Oświatowych nie udało nam się dowiedzieć, ile szkół z terenu podegrodzkiego samorządu będzie nadal kontynuować strajk.

Mamy za to świetne wieści dla rodziców i uczniów z terenu gminy Chełmiec. Strajk placówek oświatowych zakończył się tutaj 17 kwietnia – to ostatni dzień, w którym strajkowała szkoła w Librantowej. Od jutra, czyli od środy 24 kwietnia wszystkie szkoły pracować będą zgodnie z harmonogramem. Szef chełmieckiej oświaty Radosław Potoczek podkreśla z satysfakcją również to, że niezależnie od strajku we wszystkich gminnych placówkach bez przeszkód odbyły się  egzaminy gimnazjalne i te dla ósmoklasistów. – Szkoły stanęły na wysokości zadania – podkreśla nasz rozmówca.

We wszystkich strajkujących szkołach nauczyciele – przynajmniej według zapewnień komitetów strajkowych – codziennie indywidualnie podejmują decyzję o kontynuowaniu protestu. Rodzice i wychowankowie na bieżąco powinni monitorować sytuację w poszczególnych placówkach i dowiadywać się o to, kiedy lekcje zaczną się na nowo odbywać zgodnie z planem.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sadeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe