Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 2 marca. Imieniny: Halszki, Heleny, Karola
12/08/2023 - 08:25

Strażacy z Moszczenicy mają nowy wypasiony sprzęt. Kosztował prawie 50 tysięcy złotych

Strażacy z Moszczenicy koło Gorlic dostali nowiutkiego, wypasionego drona, z którego będą korzystać m.in. podczas poszukiwań osób zaginionych. A tego typu akcji w ostatnim czasie w naszym regionie jest dość dużo. Urządzenie kosztowało prawie 50 tysięcy złotych.

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Moszczenicy koło Gorlic wzbogaciła się o nowy sprzęt. Strażacy otrzymali profesjonalnego drona ratowniczego przeznaczonego dla służb ratowniczych. Urządzenie kosztowało aż 49 500 złotych.

- Dron wyposażony jest w wysokiej jakości kamerę termowizyjną z dalmierzem laserowym i 200x zoomem. Urządzenie ma klasę ochrony IP55, dzięki czemu może latać w bardzo trudnych warunkach. Maksymalny czas lotu to 45 minut. Sprzęt może bezpiecznie osiągnąć pułap 7000 metrów i prędkość 82 km/h. Z aparatury obraz poprzez kabel HDMI możemy przekazywać na zewnętrzny monitor – wyjaśniają w rozmowie z naszym portalem strażacy z Moszczenicy, którzy nie kryją radości z nowego sprzętu.


- W czwartek odbyła się prezentacja sprzętu, a nasi operatorzy wykonali pierwsze loty. Przed nami jeszcze kilka szkoleń, aby na spokojnie poznać wszystkie możliwości tego urządzenia. W najbliższych dniach dron zostanie wprowadzony do podziału bojowego – dodają.

 Urządzenie zostało zakupione dzięki wsparciu Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gorlicach, Urzędowi Gminy Moszczenica, Nadleśnictwu Gorlice i Nowy Targ oraz dzięki lokalnym firmom i mieszkańcom gminy Moszczenica.


- Jesteśmy przekonani, że nasz sprzęt będzie miał ogromny wpływ na skuteczność akcji poszukiwawczych i ratowniczo-gaśniczych – zapewniają strażacy. ([email protected] Fot. OSP Moszczenica)Dziękujemy za przesłanie błędu