Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 17 stycznia. Imieniny: Antoniego, Henryki, Mariana
25/08/2020 - 11:45

Strażacy z OSP dostali namioty dla zakażonych koronawirusem

Osiem oddziałów Ochotniczych Straży Pożarnych z naszego regionu odebrało specjalne namioty do walki z koronawirusem od wicemarszałka województwa małopolskiego. Będą mogli przygotować polowe izby przyjęć dla zakażonych.

Fot. UMWM

Oddziały Ochotniczych Straży Pożarnych z całej Małopolski odebrały specjalne namioty, które mają ułatwić walkę z epidemią COVID-19. Marszałek województwa przekazał strażakom 50 takich zestawów.

Czytaj również: Ochotnicza Straż Pożarna w Cieniawie ma już 90 lat 

Namioty zostały zakupione z Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej finansowanej m.in. z Funduszów Europejskich. Wcześniej do różnych placówek trafiły już środki ochrony indywidualnej, sprzęt medyczny i nowoczesne ambulanse. Specjalne namioty trafiły w ręce OSP, Komendy Wojewódzkiej Straży Państwowej oraz Komendy Miejskiej Państwowej Straży Państwowej w Krakowie.

- Planując zakupy mieliśmy na uwadze także strażaków-ochotników, którzy o każdej porze dnia i nocy służą nam pomocą. Pięćdziesiąt nowych namiotów z pewnością ułatwi im działania związane z walką z czyhającym na nas wirusem - mówi Łukasz Smółka, wicemarszałek Małopolski, który wczoraj w Krakowie przekazał ochotnikom narzędzia do zwalczania wirusa.

Łukasz Smółka, fot. UMWM

W skład każdego namiotu wchodzi przyczepa transportowa, agregat prądotwórczy i nagrzewnica olejowa. Namioty są oświetlone i ogrzewane, ponieważ w czasie epidemii mają służyć jako polowe izby przyjęć. W sytuacji kryzysowych będą zapewniać więcej przestrzeni dla chorych, mogą również zostać przekształcone na magazyny. Namioty są wyposażone w 10 łóżek polowych, 10 składanych foteli, śpiwory i stolik polowy.

Namioty mają przydać się strażakom również po epidemii. W czasie długotrwałych akcji, będą mogli wykorzystać je jako zaplecze medyczne dla poszkodowanych podczas wypadków masowych. Namioty mogą też być wykorzystane w trakcie lokalnych imprez lub jako magazyny dla sprzętu czy żywności.

Zobacz także: Takiej akcji jeszcze nie było. Strażacy jechali na sygnale... do soku jabłkowego

W naszym regionie zestawy odebrało aż osiem oddziałów OSP. Namioty dostała Grupa Ratownictwa Specjalnego OSP w Nowym Sączu oraz trzy jednostki z powiatu nowosądeckiego: OSP Mogilno z gminy Korzenna, OSP Łabowa oraz OSP Podrzecze z gminy Podegrodzie. W powiecie limanowskim nowy sprzęt odebrały OSP Laskowa oraz Kamienica. Dwa z pięćdziesięciu namiotów trafiły również do powiatu gorlickiego, do OSP Kobylanka w gminie Gorlice oraz OSP Łużna. (PS) Fot. Biuro Prasowe UMWM.

Namioty dla strażaków ochotników do walki z koronawirusem
Nowe namioty od Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego dla oddziałów Ochotniczych Straży Pożarnych mają działać jako szpitale polowe w czasach epidemii. Posłużą im także po pandemii jako zaplecze medyczne, magazyny czy miejsca spotkań. W powiecie nowosądeckim namioty trafiły do OSP Podrzecze, Mogilno i Łabowa. Zobacz jak wyglądają. Fot. UMWM.


Dziękujemy za przesłanie błędu