Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 14 czerwca. Imieniny: Bazylego, Elizy, Justyny
23/11/2019 - 16:20

Stulatka nie znosi wprost lekarzy! To jej sposób na długowieczność [WIDEO]

Pani Maria Rybska, która domaga się twardo by mówić do niej Wanda obchodziła dziś sto lat. Czy swoją długowieczność pensjonariuszka DPS im. Ojca Pio w Mogilnie zawdzięcza nieskrywanej niechęci do lekarzy?

Pani „Wandzia” jak mówią do niej wszyscy w Mogilnie do Domu Pomocy Społecznej trafiła dwa lata temu a pochodzi z gminy Gródek nad Dunajcem. Tutejszy personel podkreśla, że kobietę przyjęto tu z czystą kartą medyczną, w wieku 98 lat nie przyjmowała żadnych leków na stałe. Dlatego wszyscy śmieją się tu, że długowieczność to właśnie efekt jej awersji do lekarzy. Dziś stulatka zażywa jedynie suplementy niezbędne w jej wieku i leki na krążenie. Ale i to czyni z wielką niechęcią.

Ale na tym nie koniec. Starsza pani nie stroni od siarczystych wyrażeń i klnie na czym świat stoi, gdy ktoś jej tu podpadnie. Nie patrzy wtedy ani na „szarżę” ani na wiek adresata. Tak samo oberwie od niej inny pensjonariusz, jak i kierownik placówki. Jedyną osobą, z którą pani „Wandzia” się liczy to rehabilitant, który z nią codziennie ćwiczy.

Zobacz też: Nowy Sącz: przed tymi ludźmi czapki z głów! Sto lat PCK [ZDJĘCIA]

Do niedawna była ogromnym łasuchem, a ilość łyżeczek cukru, którymi słodziła herbatę przeszła tu do legendy. Dziś nie wyobraża sobie dnia bez kilku kubków mleka.

Bywa, że starsza pani pokusi się na wspomnienia, w których przewija się jej – prawdopodobnie mąż – Franciszek. Jest też żal, że nie ma dzieci – starsza pani nie mogła ich mieć.  W DPS w Mogilnie, po sąsiedzku, mieszka też jej wiele lat młodsza Ludwika. Dziś, w dzień urodzin, zjeżdżają się do niej też inni bliscy, którzy wezmą w uroczystej mszy zorganizowanej właśnie dla stulatki. Potem będzie wielki tort i wspaniałe przyjęcie.

Zawsze przy takich okazjach wszyscy się zastanawiamy, czego życzyć komuś, kto właśnie ma za sobą cały wiek życia. Pracownicy DPS nie mają tu wątpliwości: zdrowia a przede wszystkim spokoju. I już zapowiadają, że podobne urodziny pensjonariusze ośrodka obchodzić będą już niebawem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez SYGNAŁ

ES e.stachura@sadeczanin.info Film: Krzysztof StachuraDziękujemy za przesłanie błędu