Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 22 września. Imieniny: Maury, Milany, Tomasza
10/12/2014 - 00:54

Stulecie Bitwy pod Limanową będzie obchodzone przez 4 dni, od 11 do 14 grudnia

Rekonstrukcja bitwy, międzynarodowa konferencja naukowa, wystawy, koncert orkiestr - to tylko niektóre z punktów programu obchodów setnej rocznicy Bitwy Limanowskiej, które zaplanowano od 11 - 14 grudnia br. Kulminacją uroczystości będzie niedzielne przedstawienie historyczne i rekonstrukcja bitwy na wzgórzu Jabłoniec. Weźmie w niej udział ok. 70 rekonstruktorów w mundurach legionowych i carskich.
W grudniu br. przypada setna rocznica bitwy pod Limanową jaką armia austro-węgierska oraz Legiony pod dowództwem Józefa Piłsudskiego stoczyły z wojskami rosyjskimi.

W Limanowej w dniach 11-14 grudnia br. odbędą się uroczystości poświęcone wydarzeniom sprzed 100 lat, w których weźmie udział m.in. liczna delegacja z Węgier.

11 i 12 grudnia br. w Limanowskim Domu Kultury odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. "Wielka Wojna w Małopolsce - Bitwa Limanowska 1914" realizowana przez Forum Małopolskich Oddziałów Polskiego Towarzystwa Historycznego w ramach projektu naukowo-edukacyjnego "Wielka Wojna w Małopolsce - pamięć i tożsamość" pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Małopolskiego oraz prof. dr hab. Jana Szymczaka Prezesa Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Historycznego. Naukowy patronat nad konferencją objął Instytut Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Wykład inaugurujący wygłosi dr hab. Michał Baczkowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Konferencja będzie składała się z siedmiu paneli, w których będziemy mogli wysłuchać wykładów poświęconych I wojnie światowej na terenie Małopolski, czyli dawnej Galicji. W Limanowej gościć będzie około 20 prelegentów, m.in. prof. dr hab. Michał Baczkowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego, dr hab. Józef Szymon Wroński z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, prof. dr hab. Waldemar Potkański ze Szczecińskiej Szkoły Wyższej Collegium Balticum w Szczecinie oraz przedstawiciele Wojskowego Instytutu Historycznego i Muzeum w Budapeszcie.

Wykłady będą połączone z prezentacjami multimedialnymi – zawierającymi archiwalne zdjęcia z czasów I Wojny Światowej. Dodatkowym elementem konferencji, przygotowanym specjalnie dla młodzieży szkolnej, jest pokaz polskich filmów fabularnych, dotyczących tematyki I Wojny Światowej: czwartek – "Dodek na Froncie", reż. Michał Waszyński, 1936; piątek – "Lekcja martwego języka", reż. Janusz Majewski, 1979.

Na zakończenie konferencji w dniu 12 grudnia o godz. 16.00 odbędzie się otwarcie wystawy czasowej „Węgierscy żołnierze na Wschodnim Froncie 1914 - 1916" przygotowanej przez Instytut i Muzeum Historii Wojen Ministerstwa Obrony Węgier w Budapeszcie.

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Limanowej 12 grudnia o godz. 10.00 odbędzie się podsumowanie konkursów plastycznego i recytatorskiego pt: "...jeno się ostały żołnierskie mogiły", których celem było upamiętnienie i uczczenie setnej rocznicy Bitwy pod Limanową. W obu wspomnianych przedsięwzięciach wzięło udział 21 recytatorów i nadesłano 269 prac plastycznych, w tym dwie prace z Węgier, które otrzymały wyróżnienie.
Nagrodzone i wyróżnione prace zostaną zaprezentowane na pokonkursowej wystawie w Miejskiej Galerii Sztuki działającej przy limanowskiej bibliotece, której otwarcie nastąpi 13 grudnia o godz. 16.30.

12 grudnia br. w limanowskim muzeum o godz. 17.00 odbędzie się otwarcie wystawy historycznej „Wielka Wojna w Małopolsce – bitwy, ludzie, miejsca” oraz wernisaż wystawy fotografii artystycznej Michała Piotrowskiego „RETROSPEKCJA”. Oprawę muzyczną zapewnią uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej.

W sobotę będzie miał miejsce „KONTREDANS” PRZED BITWĄ. Rankiem o godz. 7.00 z limanowskiego rynku nastąpi wystrzał artyleryjski zapowiadający wspomnienie Bitwy pod Limanową. O godz. 10.00 odsłonięta zostanie pamiątkowa tablica na domu dr Kazimierza Mieroszewskiego, gdzie w grudniu 1914 r. nocował Józef Piłsudski. Następnie grupy rekonstrukcyjne zaprezentują się w defiladzie i rozbiją Obóz Wojskowy na limanowskim rynku.

Klimat żołnierskiej tułaczki armii: austro-węgierskiej, niemieckiej i rosyjskiej, odtworzony zostanie przez grupy rekonstrukcji historycznej. Będzie można zobaczyć węgierskich huzarów na koniach w pełnym rynsztunku bojowym, inscenizację wjazdu Komendanta Józefa Piłsudskiego do Limanowej czy epizod z życia frontowego komendanta - golenie brody Józefa Piłsudskiego, który podobno przebywając w Limanowej zgolił brodę u fryzjera Węgrzynka.

Ciekawą atrakcją będzie również możliwość zobaczenia repliki myśliwca Nieuport 11 - samolotu z okresu Wielkiej Wojny oraz wojskowej sztuki militarnej z czasów I Wojny Światowej.

Spotkanie na limanowskim rynku uświetni koncert Centralnej Orkiestry Wojska Węgierskiego z Budapesztu oraz Zespołu Regionalnego „Limanowianie”, a także poczęstunek przygotowany z tej okazji, tj. dla wszystkich smaczne potrawy wojskowe i regionalne.

Wieczorem 13 grudnia o godz. 18.00 Limanowski Dom Kultury zaprasza do wysłuchania koncertu w wykonaniu Centralnej Orkiestry Wojska Węgierskiego z Budapesztu.

Uroczystości niedzielne rozpoczną się o godz. 9.00 Mszą Świętą w Bazylice Matki Boskiej Bolesnej.

Na Wzgórzu Jabłoniec 14 grudnia br. o godzinie 11.00 będzie miało miejsce przedstawienie historyczne i rekonstrukcja bitwy. Weźmie w niej udział ok. 70 rekonstruktorów w mundurach legionowych i carskich. Widzowie będą mogli zobaczyć w jaki sposób doszło pod Limanową do pokonania armii rosyjskiej przez węgierskich huzarów, wspartych przez żołnierzy austro-węgierskich, niemieckich i polskich legionistów.

Nie zabraknie huku moździeży, karabinów maszynowych, walki na bagnety oraz bogatych efektów pirotechnicznych. Odpowiednią oprawę rekonstrukcji zapewni narracja prof. dr hab. Andrzeja Olejki. Ważną częścią przedstawienia będzie inscenizacja śmierci płk Othmara Muhra, który dowodził oddziałami austro-węgierskimi.

W samo południe na Cmentarzu Jabłonieckim odbędą się uroczystości religijne przy współudziale Kompanii Honorowych Wojska Polskiego i Węgierskiego z udziałem Ministrów Obrony Narodowej Polski i Węgier oraz Biskupa Polowego Wojska Węgierskiego i Biskupa Diecezji Tarnowskiej. Zostaną wciągnięte flagi na maszt, odegrane hymny państwowe, odczytany apel poległych, oddana zostanie salwa honorowa oraz złożone kwiaty i zapalone znicze na żołnierskich mogiłach.

(opr.jg) źródło i fot. UM Limanowa
 


Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe