Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
01/11/2014 - 08:15

Stypendia Braci Potoczków dla uzdolnionej młodzieży z gminy Grybów

23 uczniów z gminy Grybów otrzymało wczoraj (31 października) stypendia Funduszu Stypendialnego im. Braci Potoczków. Część środków na ten cel przekazał również lokalny samorząd. Pieniężne wsparcie pozwoli uzdolnionej młodzieży rozwijać swoje zainteresowania i pasje. Stypendystom gratulowali Zygmunt Berdychowski, prezes kapituły Funduszu Stypendialnego im. Braci Potoczków, Piotr Krok, wójt gminy Grybów i Danuta Suder, dyrektor Gminnego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół
Sala posiedzeń w Urzędzie Gminy w Grybowie wypełniła się wczoraj niemal do ostatniego miejsca. W spotkaniu wzięli udział stypendyści, wśród których znalazło się 23 uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich z terenu gminy Grybów, a także ich dumni rodzice.

Tegoroczni stypendyści są laureatami i finalistami olimpiad, konkursów przedmiotowych i tematycznych. Osiągają bardzo dobre wyniki w nauce, rozwijają swoje zainteresowania, angażując się w działalność wolontariacką.

W tym roku na stypendia dla młodzieży z terenu gminy Grybów została przeznaczona kwota 28,5 tys. złotych. Połowę tych środków wyasygnował Fundusz im. Braci Potoczków, połowę zaś gmina Grybów z własnego budżetu.

Stypendyści będą wspierani finansowo przez dziesięć miesięcy. Co miesiąc uczniowie „podstawówek” i gimnazjów otrzymają 120 złotych, zaś uczniowie szkół średnich – 150 złotych. Stypendia im. Braci Potoczków zostaną wypłacone w trzech transzach (pierwsza – za okres od września do grudnia 2014 r., druga – za okres od stycznia do maja przyszłego roku, i ostatnia – w czerwcu 2015 r.).

- Jako gmina dokładamy starań, aby z każdym rokiem poziom dofinansowania przyznawanych stypendiów dla naszej młodzieży był coraz większy – zwrócił się do zgromadzonych w sali posiedzeń Piotr Krok, wójt gminy Grybów. – Mamy też na uwadze to, aby nie pomijać studentów. Co roku młodzi ludzie, którzy spełniają kryteria przyznawania stypendiów, otrzymują je. Tak dzieje się w naszej gminie od 12 lat. Cieszę się, że mamy tak uzdolnioną młodzież. Serdecznie Wam gratuluję.

Uzdolnionym stypendystom pogratulował również Zygmunt Berdychowski, prezes kapituły Funduszu Stypendialnego im. Braci Potoczków.

- Bardzo się cieszę, że mogę z Państwem tutaj być – zaczął prezes Berdychowski. – Droga młodzieży, przyznam szczerze, chciałbym być na waszym miejscu. Fundusz Stypendialny im. Braci Potoczków działa już od ponad 20 lat. Na Sądecczyźnie - powiem więcej – w Małopolsce, jest to instytucja wyjątkowa. W ciągu tych 20 lat wydała prawie 2 mln złotych. Dzięki takim samorządowcom jak wójt Piotr Krok mogliśmy w tym roku przyznać w gminie Grybów 23 stypendia. Pieniądze na nie musimy wypracować organizując m.in. Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdroju, albo pozyskać je z innych źródeł. W ubiegłym roku, o czym chciałbym także wspomnieć, podpisaliśmy umowę z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Nowym Sączu, na mocy której przeznaczyliśmy ponad 50 tys. złotych dla studentów tejże uczelni. W ubiegłym roku program Funduszu Stypendialnego zamknął się kwotą 300 tys. złotych.

Prezes Berdychowski podkreślił, że środki jakie pochodzą z Funduszu Stypendialnego im. Braci Potoczków trafiają do młodzieży, osiągającej bardzo dobre wyniki w nauce.

- Staramy się dostrzegać także tych, którzy współpracują z nami przy zbiórce żywności. Wspieramy szkoły, które biorą udział w akcji „Serce-Sercu”, zbiórce produktów żywnościowych, a także angażujących się w naszą akcję „Mój bieg – Mój festiwal”. Są to akcje, których celem jest pomaganie innym - stwierdził prezes kapituły Funduszu Stypendialnego.

W imieniu stypendystów i ich rodziców podziękowała Agnieszka Łosowska (z domu Święs), która, jak się okazało, była jedną z pierwszych stypendystek Funduszu im. Braci Potoczków.

Z przyznanego stypendium cieszyła się bardzo 11 – letnia Weronika Obrzut, uczennica Szkoły Podstawowej im. A. Mickiewicza w Binczarowej. Weronika kocha taniec. To jej pasja i w tym kierunku chciałaby się dalej rozwijać. Uczęszcza na zajęcia baletowe w Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu.

- Stypendium przeznaczę m.in. na dojazdy na zajęcia, na opłacenie szkoły – mówi Weronika. - Tańczę od czterech lat.

W gronie stypendystek znalazła się także Karolina Łosowska, uczennica I klasy Gimnazjum w Siołkowej. Karolina wygrała Międzynarodowy Konkurs Piosenki Europejskiej 2014. Śpiewa w szkolnym zespole „Synkopa” i w chórze młodzieżowym w Grybowie

- Moją pasją jest śpiew i gra na gitarze. Chciałabym, aby muzyka w moim życiu była czymś więcej. Chcę się w tym kierunku dalej rozwijać. Myślę o kształceniu się w Szkole Muzycznej. Stypendium chciałabym przeznaczyć na zakup gitary elektroakustycznej.

Fundusz Stypendialny powstał przy Sądeckiej Fundacji Rozwoju Wsi i Rolnictwa (obecnie Fundacja Sądecka) w 1992 roku. To jeden z najstarszych, jeżeli nie najstarszy program stypendialny w kraju. Przez te lata z pomocy finansowej FS skorzystało ponad 4 tysięcy uczniów (były chude i tłuste lata w działalności Funduszu, ale nigdy nie przerwał on działalności). Pierwsi stypendyści już dawno skończyli studia, zajmują często ważne miejsce w społeczeństwie. Co roku dołączają do nich kolejni.

(MIGA)
Fot. (MIGA)Dziękujemy za przesłanie błędu