Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 26 stycznia. Imieniny: Lutosława, Normy, Pauliny
20/11/2017 - 16:35

Stypendia im. Braci Potoczków rozdzielone. Znamy już kolejnych stypendystów

W piątek Kapituła Funduszu Stypendialnego wyłoniła listę stypendystów na rok szkolny/akademicki 2017/2018. To już dwudzieste piąte posiedzenie Kapituły od czasu powstania Funduszu w 1992 roku.


Fundusz Stypendialny im. Braci Potoczków to największe tego typu dzieło w Subregionie Sądeckim, które powstało przy Fundacji Sądeckiej. Co roku nieprzerwalnie honoruje najzdolniejszą młodzież oraz dzieci, które nierzadko borykają się z trudną sytuacją materialną.

Tylko w tym roku szkolnym/akademicki Fundusz Stypendialny przydzielił ze swego budżetu stypendia o łącznej wysokości 83 600 zł.

Środki o wysokości 28 100 zł trafiły do laureatów konkursów wchodząc w skład projektu edukacyjnego „Sądecki Diament”, tj. konkursu muzycznego „Sądeckie Młode Talenty”, konkursu historycznego „Mój Region - Moja Duma, Moje Miasto - Moja Duma”, konkursu innowacji „Nowy Sącz – Nowe Technologie”, a także konkursów „Józef Piłsudski w służbie Niepodległej” oraz „Konstytucja 3 Maja-czasy Stanisławowskie”.

Kapituła obradująca w miniony piątek (17 listopada) na podstawie prac podkomisji stwierdziła, że do biura funduszu wpłynęły 263 wnioski spełniające wymogi formalne.
O stypendium mogli ubiegać się zarówno uczniowie szkół podstawowych (klasa 7) i oddziałów gimnazjalnych, jak również szkół ponadgimnazjalnych oraz studenci.
Przy ocenie wniosków wzięto pod uwagę zarówno wyniki w nauce, jak i trudną sytuację finansową, jak również dodatkowe osiągnięcia i działalność społeczną.

Po burzliwej dyskusji przydzielono:
- 23 stypendia za szczególne osiągnięcia w nauce
- 6 stypendiów za udział wolontariacie
- 5 stypendiów za wybitne osiągnięcia sportowe
- 3 stypendia za wybitne osiągnięcia artystyczne.

Każde stypendium ma wartość 1500 zł.

Kapituła nie miała łatwego zadania, gdyż liczba wniosków o stypendia znacząco przekraczała pulę pieniędzy do podziału. Te pieniądze uczniowie wydają przeważnie na podręczniki, kursy dokształcające, drobne przyjemności, a bywa, że zasilają po prostu budżet rodzinny.

- Powinniśmy wpoić młodym ludziom zasadę, że nie ma nic za darmo na tym świecie. Dostajecie stypendium ale w zamian wykażcie się pracą na rzecz potrzebujących w swoim środowiska - tłumaczył Zygmunt Berdychowski – przewodniczący Kapituły.

Pierwsi beneficjenci Funduszu już dawno ukończyli studia, założyli własne rodziny i zajęli ważne miejsce w społeczeństwie. Pracują w biznesie, administracji, nauce, kulturze. Są menadżerami, inżynierami, nauczycielami, redaktorami. W sumie, od początku działalności Funduszu Stypendialnego im. Braci Potoczków stypendia otrzymało 4.784 uczniów i studentów, o łącznej wartości 4.209.050 zł.

Osoby, którym stypendia zostały przyznane, powiadomimy w poniedziałek

 
Kapituła Funduszu Stypendialnego im. Braci Potoczków obradowała w składzie:  

Zygmunt Berdychowski - Przewodniczący Funduszu Stypendialnego im. Braci Potoczków;   
Jan Dziedzina – wójt Gminy Łącko;
Wioletta Nowak – dyrektor Szkoły Podstawowej im. J. Słowackiego w Starym Sączu;
Aleksander Rybski – dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego nr 1 im. Jana Długosza z Oddziałami Dwujęzycznymi w Nowym Sączu;
Barbara Świętoń – dyrektor Zespołu Szkół nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Nowym Sączu;
Wioletta Oleksy – dyrektor Szkoły Podstawowej im. Św. Kingi w Olszance;
Monika Fikiel-Szkarłat – prezes SKT „Sądeczanin" Oddział Chełmiec
Przemysław Bawołek – p.o. dyrektor Biura Fundacji SądeckiejDziękujemy za przesłanie błędu