Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 23 kwietnia. Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha
12/05/2015 - 16:13

Stypendium Fundacji Sądeckiej dla laureata konkursu historycznego

114 uczniów z 38 gimnazjów z Nowego Sącza, powiatów: gorlickiego, nowosądeckiego i limanowskiego rywalizowało w konkursie historycznym „Konstytucja 3 Maja – Czasy Stanisławowskie”. Główną nagrodą dwuetapowych zmagań są wyjazdy do Brukseli i Warszawy oraz stypendium z Funduszu Stypendialnego im. Braci Potoczków w wysokości 1200 zł.

Poseł Barbara Bartuś we współpracy z Delegaturą Kuratorium Oświaty w Nowym Sączu, Miejskim Zespołem Szkół Nr 4 w Gorlicach oraz Przewodniczącym Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości Rady Powiatu Gorlickiego Tomaszem Płatkiem już po raz ósmy zorganizowała konkurs historyczny pn. „Konstytucja 3 Maja – Czasy Stanisławowskie”. Celem zmagań jest m.in. kształtowanie świadomości i postaw patriotycznych młodzieży oraz rozbudzanie zainteresowań dorobkiem minionych pokoleń. Konkurs jest dwuetapowy: pierwszy etap organizują szkoły we własnym zakresie, a następnie zgłaszają do finału trzyosobowe zespoły, które zasiadają do testów w Miejskim Zespole Szkół nr 4 w Gorlicach.

Nagrodami głównymi w konkursie są wyjazdy zespołów wraz z opiekunami do Brukseli (tym razem na zaproszenie europosła Ryszarda Legutko) – za zajęcie pierwszego miejsca i do Warszawy (na zaproszenie poseł Barbary Bartuś i radnego powiatowego Tomasza Płatka) – za miejsca 2-5.

Każdy Polak powinien znać historię. Nie chodzi mi o daty, ale o to żeby umieć wyciągać z historii wnioski. Chcemy pokazać, że Polacy mogą być dumni z własnej historii. Dlatego wybrałam temat Konstytucji 3 Maja, pierwszej w Europie – mówi Barbara Bartuś, pomysłodawczyni konkursu, na co dzień posłanka Prawa i Sprawiedliwości.

W tym roku indywidualnie najlepszy był Łukasz Zimowski z Miejskiego Zespołu Szkół nr 4 w Gorlicach. W nagrodę otrzymał ufundowane przez Zygmunta Berdychowskiego, prezesa Społeczno-Kulturalnego Towarzystwa „Sądeczanin” i Fundacji Sądeckiej, stypendium na rok szkolny 2015/2016 w wysokości 1200 zł.

Indywidualna nagroda cieszy mnie bardzo. Konkurs był, powiedzmy to, średniej trudności, bo nie spodziewałem się kilku szczegółowych pytań, jak na przykład o dowódcę floty carskiej. Do reszty należało dobrze przeczytać podaną literaturę. No i udało się. Lubię całą historię Polski, nie tylko czasy stanisławowskie – mówi Łukasz Zimowski.

W kategorii drużyn kolejno triumfowały gimnazja z Korzennej (1), Siedlec (2), sądecka „trójka” (3), z Chełmca (4), Siedlisk (5) oraz gospodarze z MZS w Gorlicach (5).

Co ciekawe, udział w konkursie jest też okazją dla uczniów do zwiedzenia Gorlic, bo w czasie gdy komisja konkursowa sprawdza testy, organizatorzy co roku oprowadzają uczniów po atrakcyjnych miejscach miasta. Tym razem młodzież zawitała do Domu Polsko-Słowackiego, do bazyliki, na wieżę ratuszową, a także obejrzała film o bitwie pod Gorlicami.

18 maja o godz. 10 w Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Wyspiańskiego w Bieczu odbędzie się drugi z organizowanych co roku konkursów przez poseł Barbarę Bartuś – „Golgota Wschodu - losy Polaków w Związku Sowieckim 1939-1956”. Tym razem o wyjazdy do Brukseli i Warszawy oraz o Stypendium im. Braci Potoczków rywalizować będą uczniowie szkół ponadgimnazjalnych.

(JB)
Fot. JB






Dziękujemy za przesłanie błędu