Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 13 lipca. Imieniny: Danieli, Irwina, Małgorzaty
04/01/2024 - 11:55

Sukcesy i porażki okiem burmistrza Gorlic. Rafał Kukla podsumowuje 2023 rok

Każdy zapamięta 2023 rok z innego powodu. Szczegółowego podsumowania dokonują zawsze samorządowcy. Jaki był to czas dla Gorlic z perspektywy burmistrza Rafała Kukli? Co uważa za największy sukces? Jakie wydarzenia rozpatruje w kategoriach porażki? O wszystkim opowiedział w rozmowie z “Sądeczaninem”.

Panie burmistrzu, jak podsumowałby Pan 2023 rok ze swojej perspektywy?
- Mijający rok przyniósł Gorlicom wiele pozytywów - mówi Rafał Kukla. Miasto zmienia się na lepsze. Podsumowanie 2023 roku zbiega się z końcem mojej drugiej kadencji, więc zarówno 2023 rok, jak i całe dziewięć lat oceniam pozytywnie. Wyremontowaliśmy i zmodernizowaliśmy liczne drogi, chodniki czy budynki użyteczności publicznej, przebudowujemy bazę sportową i kulturalną, starając się pozyskiwać na te cele fundusze zewnętrzne. Również kalendarz imprez obfitował w wydarzenia, które przyciągają turystów z całej Polski! Gorlice – Miasto Światła – stały się rozpoznawalną marką! W tym miejscu dziękuję za wsparcie, zaangażowanie i wspólną pracę na rzecz naszego miasta parlamentarzystom, radnym, prezesom spółek, kierownikom jednostek, pracownikom Urzędu Miejskiego oraz wszystkim, którym leży na sercu dobro naszego miasta. 

Co więc uznaje pan za największy sukces w 2023 roku?
- Rok 2023, tak jak poprzednie lata, był czasem wytężonej pracy na rzecz naszego miasta. Nie zwalniamy tempa ani na chwilę i dokładamy wszelkich starań, aby systematycznie podnosić jakość i komfort życia gorliczan. Ciężko powiedzieć co jest ważniejsze, a co ma mniejsze znaczenie.  

Ostatnie lata stały pod znakiem inwestycji w infrastrukturę sportową – pierwszy raz od początku swojej działalności, gruntowny remont przeszła kryta pływalnia, powstały także miejsca do aktywnego spędzania czasu dla rowerzystów – pumptrack i singletrack. W ubiegłym roku wyremontowaliśmy stary mur stadionu, powstało nowe wielofunkcyjne boisko. Rozpoczął się remont oraz zadaszenie lodowiska i kortów tenisowych, a także modernizacja basenu odkrytego. Niebawem na stadionie miejskim powstanie także nowa bieżnia tartanowa. To już ostatnie z modernizacji, które sprawią, że cała gorlicka baza sportowa stanie się nowoczesna, bezpieczna i niezwykle atrakcyjna. To niewątpliwie nowa jakość terenów rekreacyjnych i maksymalne wykorzystanie ich potencjału! Dodatkowo, położenie wszystkich obiektów sportowych na jednym terenie, w pobliżu Parku i centrum miasta, a także bliskość hotelu sprawia, że gorlicka baza sportowa przyciąga kluby i sportowców z kraju, a nawet zagranicy. 

Miniony rok przyniósł również termomodernizację gorlickiego magistratu – wypiękniał jednak nie tylko z zewnątrz. Zabytkowy budynek ratusza dostosowuje się także do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – winda, pochylnia, toalety, to nowe udogodnienia, które umożliwią korzystanie z budynków Urzędu Miejskiego bez barier!

Utworzyliśmy koleją Strefę Aktywności Gospodarczej przy ul. Zakole. Miasto Gorlice pozyskało na ten cel ponad 5 milionów złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego. Teren wyposażony jest w niezbędną infrastrukturę – sieć wodociągową, gazową, kanalizację sanitarną i opadową, kanały technologiczne, oświetlenie oraz wewnętrzny układ komunikacyjny (drogę wewnętrzną ze zjazdami, miejscami parkingowymi, placem manewrowym i chodnikiem). W pierwszym przetargu miasto sprzedało 7 działek – do dyspozycji inwestorów zostało jeszcze blisko 2,95 ha.

Nie można też pominąć ubiegłorocznego Festiwalu Światła – wydarzenia pełnego niesamowitych, zapierających dech w piersiach pokazów świetlnych, pirotechnicznych i laserowych, które w tym roku zyskało miano „Wizytówki Małopolski”.

Co zatem zaliczyłby Pan do porażek? Czego nie udało się zrobić z tego, co Pan wcześniej zakładał?
- W 2022 roku rozpoczęła się wyczekiwana rewitalizacja Gorlickiego Centrum Kultury, która objęła m.in. remont sali widowiskowej, sceny i jej elementów, sali kinowej oraz budowę kawiarni i przystosowanie budynku do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. 

Problemy związane z realizacją tej inwestycji tym razem nas nie ominęły. W związku z bardzo dużym opóźnieniem w wykonywaniu robót, a przede wszystkim wobec braku współpracy i zaangażowania wykonawcy w realizację zleconych prac, Miasto Gorlice zmuszone było do rozwiązania umowy z wykonawcą. Z przykrością należy odnotować, że okres kilku miesięcy, w których można było skutecznie realizować umowę, pożytkowany był przez kontrahenta na formalne przepychanki, które w żaden sposób nie przekładały się na rzeczywisty postęp prac.

W związku z tym, w październiku ogłoszony został przetarg na kontynuację realizacji zadania, w ramach którego udało się wyłonić nowego wykonawcę. Prace zostały wznowione, jednakże zakończenie remontu się opóźni. 

W 2023 roku nie brakowało też zapewne wyzwań, z którymi gmina musiała się mierzyć. Jak sobie z nimi radziła?
Niestety nie mamy wpływu na rynek – wzrastające ceny usług, w tym robót budowlanych, to wyzwanie dla samorządów. Ściśle określony budżet inwestycyjny, często oszacowany ze sporym wyprzedzeniem, nierzadko generuje problemy z wyłonieniem wykonawcy. Taka sytuacja miała miejsce np. w wypadku wykonania zadaszenia lodowiska i kortów tenisowych – przetarg ogłoszony już w 2022 roku, nie wyłonił wykonawcy w trybie „zaprojektuj i wybuduj”. Kolejny przetarg ogłosiliśmy na początku roku. Udało się opracować dokumentację i uzyskać pozwolenia, po czym niezwłocznie rozpoczęliśmy dalsze prace. Inwestycja również realizowana jest z udziałem środków zewnętrznych, a tu znów kłaniają się nam zasady finansów publicznych i okresów budżetowych. Na szczęście prace dobiegają już końca.  

Co w sposób szczególny zapamięta Pan z 2023 roku?
Zawsze miłym wspomnieniem są pełne życzliwości i uśmiechów spotkania z mieszkańcami. Często jestem gościem na uroczystościach, spotkaniach i wydarzeniach organizowanych przez różne grupy, stowarzyszenia, kluby. Wspólne świętowanie jest okazją do rozmów, a przebywanie blisko gorliczan i poznawanie ich potrzeb i problemów jest dla mnie, jako burmistrza niezwykle ważne. Jak dla każdego, również i dla mnie wielką motywacją są wyrazy uznania – zarówno te płynące od mieszkańców, jak i wyróżnienia w konkursach, plebiscytach i rankingach. W tym roku wyróżniony zostałem zaszczytnym tytułem „Burmistrza 15-lecia” w Ogólnopolskim Plebiscycie Orły Polskiego Samorządu, organizowanym przez Ogólnopolską Federację Przedsiębiorców i Pracodawców – Przedsiębiorcy.pl. Jest mi niezmiernie miło, że moje starania zostały docenione – to ogromny impuls do dalszego działania.

Na koniec więc trzeba zapytać jakie ma Pan plany i czego Pan sobie życzy na 2024 rok?
Moje priorytety się nie zmieniły . W dalszym ciągu będę kontynuował działania zmierzające do rozwoju miasta na wielu płaszczyznach, aby w perspektywie wieloletniej przyczynić się do powstrzymania fali emigracji osób młodych. Rezultatem tych działań będzie rozwój miasta w oparciu o ich zdolności,  kompetencje i energię. Osiągnięcie tego celu wymaga wieloletnich starań, które nieustannie i stopniowo realizuję. Na tym jednak nie poprzestajemy – stojąc na czele samorządu, nigdy nie można powiedzieć, że zrobiło się już wszystko, dlatego planuję ponownie wystartować w przyszłorocznych wyborach. Będziemy dalej wsłuchiwać się w głosy mieszkańców i dołożymy wszelkich starań, by zaspokoić potrzeby gorliczan. Wierzę, że wspólnie możemy jeszcze wiele zdziałać!

([email protected], fot.: UM Gorlice)Dziękujemy za przesłanie błędu