Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 5 grudnia. Imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny
22/05/2019 - 17:00

Suszkowica z przepisu prababci. Między innymi tym karmili na Zjeździe Sądeczan

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich Moszczenica Niżna kultywują tradycyjne potrawy sprzed pokoleń, a jak mówią wzorują się na przepisach stosowanych przez ich prababcie. Swoją suszkowicą raczyły uczestników Zjazdu Sądeczan w Starym Sączu.

Co to za tajemnicza potrawa? - To przepis przekazywany u nas z pokolenia na pokolenia. Śliwki gotowane są z kaszą jęczmienną, dodatkowo lekko omaszczone masełkiem. Jest to lekko słodkie danie, ale można dostać od tej potrawy rumieńców - powiedziała nam pani Maria Florek.

Zobacz. Jedz miejscowe, bo to nie tylko smaczne, ale i zdrowe [WIDEO]

- Nazwa suszkowica, jako składa się z pierwszej części "suszko", odnoszącego się po prostu do śliwek oraz wica nawiązującego do wszystkim znanej, tradycyjnej śliwowicy - dodała pani Celina Maciuszek w rozmowie na starosądeckich błoniach. - to bardzo zdrowa, naturalna potrawa, która działa na poprawę humoru. .

Gospodynie z Moszczenicy Niżnej specjalizują się właśnie w kuchni poprzednich pokoleń. Zakres ich kulinarnych możliwości jest bardzo szeroki. Od tradycyjnych potraw, przez wyrób własnych wędlin oraz przetworów, a także wypiek ciast. Jak zapewniły nowoczesnych dań też się nie boją.

Zobacz. Wariacja na temat pierogów ze śliwką przyniosła zwycięstwo KGW z Janczowej

- Stosujemy do tego własne produkty lub od sprawdzonych i zaufanych dostawców. Wszystko ekologiczne, bez chemii, jak w wielu tak zwanych sklepowych. One zupełnie inaczej smakują i są przede wszystkim zdrowe - powiedziały nam gospodynie podczas Zjazdu Sądeczan w Starym Sączu.

Suszkowica pań z Moszczenicy Niżnej w konkursie "Tradycyjna potrawa sądecka" zajęła III miejsce.

MŚ (m.smierciak@sadeczanin.info)

Regionalna kuchnia
Zjazd Sądeczan obfitował w doznania kulinarne.


Dziękujemy za przesłanie błędu