Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 27 stycznia. Imieniny: Anieli, Juliana, Przemysława
14/11/2020 - 13:30

Szczepionka na COVID – 19. Komu będzie podana w pierwszej kolejności?

Polska, jak zapowiedział premier Mateusz Morawiecki będzie chciała zakupić około 20 mln szczepionek na COVID – 19. - Jestem pewien, że Polska będzie doskonale przygotowana na jak najszybszą dystrybucję szczepionki dla wszystkich chętnych!

Szczepionka na COVID – 19, o której opracowaniu poinformował w poniedziałek amerykański koncern farmaceutyczny, ma być skuteczna w 90 procentach. Tak zapewnia dyrekcja farmaceutycznego giganta.

W czwartek premier Mateusz Morawiecki spotkał się z przedstawicielami koncernu, aby omówić m.in. kwestie dystrybucji szczepionki, kiedy ta wejdzie na europejski rynek.

- Szczepionka musi być przechowywana w bardzo niskich temperaturach około minus 75 stopni Celsjusza - mówił po zakończeniu spotkania szef polskiego rządu. – Musi dotrzeć do punku, w którym będzie zastosowana. Przedyskutowaliśmy model dystrybucji po to, aby jak najszybciej móc wejść w proces szczepień, jak tylko Europejska Agencja Regulacyjna Rejestracji Leków zatwierdzi tę szczepionkę. My chcemy być natychmiast gotowi po to, aby zacząć szczepić. Jestem pewien, że Polska będzie doskonale przygotowana na jak najszybszą dystrybucję szczepionki dla wszystkich chętnych!

Czytaj także: Koronawirus zabiera kolejne życia. Bardzo dużo zgonów w Małopolsce

W pierwszej kolejności, jak zaznaczył szef rządu szczepionka trafi do seniorów oraz służb medycznych i mundurowych, które wspierają realizację działań walki z pandemią.

Jak wyjaśnił premier, Polska będzie chciała mieć ok. 20 mln szczepionek na koronawirusa. Nasz kraj otrzyma je w tym samym czasie, co inne państwa UE. Przyjęcie szczepionki będzie dobrowolne.

- Choć prace nad szczepionką przeciw COVID-19 niosą nadzieję na szybsze pokonanie koronawirusa, to nadal konieczne jest przestrzeganie obostrzeń. „Naszym celem jest powrót do normalności w życiu społecznym i gospodarczym” – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki. „Szczepionka i dyscyplina to dwa skrzydła tego samego działania” – wyjaśnił.

Czytaj także: Czyżby jakiś przełom w koronawirusowej rzeczywistości?

Co o rewelacji amerykańskiego koncernu farmaceutycznego sądzą lekarze?

- Koronawirus jest zarazą, która musi się wygasić sama, albo przy pomocy szczepionki – mówi lek. med. Bogusław Latacz, zastępca dyrektora ds. medycznych Szpitala Specjalistycznego w Nowym Sączu. – Mam nadzieję, że jest to szczepionka bezpieczna. Koncern, który ją opracował bardzo szybko podał, że ma szczepionkę. Powiem szczerze, że jeśli chodzi o takie newsy to jestem sceptyczny. Ale oby. Bardzo się będę cieszył, gdy wreszcie pojawił się szczepionka, która jest powszechna, dostępna, skuteczna i nie szkodzi. Zobaczymy. Coś się dzieje. Jest nadzieja.

i.michalec@sadeczanin.info, fot. europarl.eu - zdjęcie ilustracyjne.Dziękujemy za przesłanie błędu