Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 21 września. Imieniny: Darii, Mateusza, Wawrzyńca
28/07/2021 - 10:50

Szczepionki przeciw COVID-19 w proszku albo w tabletce? Badania trwają

Jak można chronić się obecnie przed COVID-19? Przyjmując szczepionkę w formie zastrzyku. Co przyniesie przyszłość, jeśli chodzi o szczepionki na chorobę, wywoływaną przez koronawirusa? BBC donosi, że szczepionki mogą być zawarte w inhalatorach, a nawet w tabletkach, które można będzie zażywać, jak inne pigułki.

Fot. Unsplash

Już trwają prace nad możliwością przyjęcia sproszkowanej wersji przyszłych szczepionek w domu za pomocą inhalatora. Na przykład w takiej formie leki przyjmują pacjenci chorujący na astmę czy obturacyjną chorobę płuc, a także alergicy.

Jak donosi serwis bbc.com/news w laboratorium w Medicon Village, jednym z największych parków naukowych w południowej Szwecji, chemik Ingemo Andersson zaprezentowała właśnie taki mały, plastikowy inhalator. Przedmiot ma wielkość pudełka zapałek. Jej zespół ma nadzieję, że ten mały produkt może odegrać dużą rolę w globalnej walce z koronawirusem, umożliwiając ludziom przyjmowanie sproszkowanych wersji przyszłych szczepionek.

- To proste i naprawdę tanie w produkcji - mówi Johan Waborg, dyrektor generalny firmy, która zwykle produkuje inhalatory dla pacjentów z astmą. - Po prostu usuwasz mały plastikowy kawałek, a następnie inhalator ze szczepionką jest aktywowany i po prostu wkładasz go do ust, bierzesz głęboki wdech i wdychasz.

Firma Iconovo produkująca inhalatory współpracuje zaś ze start-upem zajmującym się badaniami immunologicznymi w Sztokholmie w stanie ISR, który opracował szczepionkę w postaci suchego proszku przeciwko Covid-19.

Do jej produkcji wykorzystywane są wyprodukowane białka wirusa Covid-19 (w przeciwieństwie do Pfizer, Moderna i Astra Zeneca, które wykorzystują RNA lub DNA kodujące te białka). Sucha szczepionka może wytrzymać temperatury do 40 C, natomiast obecnie produkowane szczepionki przeciw COVID-19 muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki do przechowywania zatwierdzone przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Obecnie wszystkie szczepionki przeciw COVID-19 dostępne są w formie płynnej.

Muszą być przechowywane w fiolkach z twardego szkła w temperaturach do -70 C, zanim zostaną przeniesione do lodówek, w przeciwnym razie tracą skuteczność – tzw. „łańcuch chłodniczy”.

Założycielka ISR, Ola Winquist, profesor immunologii w Instytucie Karolinska, jeden z wiodących szwedzkich uniwersytetów medycznych przyznaje, że szczepionkę proszkową można będzie łatwiej rozprowadzać i nie będą musiały być angażowane do jej rozprowadzania i podawania rzesze osób, w tym zespoły szczepienne.

Według serwisu bbc.com/new badania trwają. Wciąż jest wiele do zrobienia w tym temacie, zanim próby wykażą pełny potencjał suchej szczepionki ISR. Badania są prowadzone między innymi pod kątem tego czy może ona zapewnić taki sam poziom ochrony, jak aktualna lista szczepionek zatwierdzonych przez WHO.

Sucha szczepionka była, jak dotąd testowana na myszach, chociaż ISR i Iconovo zebrały wystarczające fundusze, aby rozpocząć badania na ludziach w ciągu najbliższych dwóch miesięcy.

Technologia, jak mówią niektórzy naukowcy „otwiera się jednak na różne inne sposoby podawania”, od aerozoli do nosa po pigułki”, ale, jak przyznają wymaga to wielu badań.

- Musimy być w stanie dostarczyć szczepionki populacjom we wszystkich sytuacjach, aby przeciwdziałać epidemiom i pandemii na całym świecie” – zgadza się Ingrid Kromann, rzecznik Koalicji na rzecz Innowacji na rzecz Epidemii Gotowości (Cepi), globalnej organizacji non-profit działającej na rzecz przyspieszenia rozwoju szczepionek.

Jest ona ostrożna, mówiąc, że szczepionki w proszku są wciąż na wczesnym etapie opracowywania.

- Ale jeśli odniesie sukces, może przyczynić się do lepszego dostępu do szczepionek, mniejszej ilości odpadów i niższych kosztów programów szczepień - dodaje. Opr. i.michalec@sadeczanin.info, źródło www.bbc.com/news, fot.Unsplash.Dziękujemy za przesłanie błędu