Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 11 lipca. Imieniny: Benedykta, Kariny, Olgi
26/06/2019 - 18:50

Szok! Nie uwierzycie, ile stopni pokazywały termometry w Nowym Sączu

Południe dawno minęło i wreszcie temperatura idzie w dół? Trudno uwierzyć, że po godzinie osiemnastej termometry mogą pokazywać w Nowym Sączu... 46 stopni Celsjusza! No szok!

Zdjęcie, przesłał nam mieszkaniec osiedla Zawada Jarosław Stojda.

- Przecierałem oczy ze zdumienia. Mam termometr, który pokazuje temperaturę wewnątrz domu i na zewnątrz. W słońcu jest… 46 stopni. Gdyby to jeszcze było południe, ale zegar wskazywał 18. 30. Coś niesamowitego ! Po prosty szok!- mówi.

Przypomnijmy, że upał w tych dniach jest morderczy. Strach wyjść z domu. W sensie dosłownym, bo przez kilka dni zostaniemy poddani bardzo wysokiemu promieniowaniu UV. I znowu płyną ostrzeżenia meteorologów.  Przed wysokim promieniowaniem ultrafioletowym ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Czytaj też Mózg się gotuje od upału. Czy można odmówić przyjścia do pracy?  

- W najbliższych dniach cała Polska będzie obszarem, gdzie indeks UV osiągnie poziom 7, czyli wysoki i oraz 8, opisywany jako bardzo wysoki. To oznacza, że u osób przebywających na słońcu dłużej niż 30 minut może wystąpić bardzo szybkie opalenie, a nawet oparzenie skóry. Maksimum promieniowania UV pojawi się w godzinach od 12 do 14 - czytamy w komunikacie.

czytaj też Coś dziwnego działo się w nocy w starej cerkwi w sądeckim skansenie [WIDEO] 

Jak się chronić? Trzeba nosić okulary przeciwsłoneczne, używać kremów z filtrem SPF 15 lub wyższym, ochraniać ciało jasnymi ubraniami oraz nakryciami głowy oraz ograniczyć czas przebywania na słońcu od dwóch do trzech godzin.

[email protected]Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)