Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 22 stycznia. Imieniny: Dominiki, Mateusza, Wincentego
16/12/2012 - 15:43

Szpital w Krynicy-Zdroju stara się o tomograf komputerowy

Po nowym roku w Szpitalu im. dr. Józefa Dietla w Krynicy-Zdroju zacznie się remont i przebudowa kuchni. Dzięki temu zostanie wygospodarowane też pomieszczenie na pracownię tomografii komputerowej. Być może szpital zdecyduje się na zakup takiego urządzenia. To jeden z wariantów branych pod uwagę przez kierownictwo placówki.
Szpital w Krynicy nie ma tomografu komputerowego. Pacjenci, którzy muszą mieć wykonane badanie tomograficzne są przewożeni do szpitala w Nowym Sączu oraz do Centrum Zdrowia w Tuchowie. Z tymi placówkami kierownictwo krynickiego szpitala ma podpisane umowy na świadczenie tego typu usług medycznych.
O potrzebie wyposażenia krynickiej lecznicy w tomograf komputerowy rozmawiano w tym tygodniu w szpitalu podczas wyjazdowego posiedzenia komisji zdrowia i uzdrowisk Rady powiatu nowosądeckiego. W pierwszej kolejności szpital musi przygotować pomieszczenie, w którym to urządzenie będzie zainstalowane. Uda się je z pewnością wygospodarować, ale wiąże się to z modernizacją kilku innych.
- W związku z tym przymierzamy się do remontu kuchni - mówi Sławomir Kmak, dyrektor szpitala w Krynicy-Zdroju. – Jej powierzchnia zostanie zmniejszona, a do wygospodarowanej i zmodernizowanej części zostanie przeniesiona szatnia dla pracowników szpitala. Zaś pomieszczenie, które dotychczas zajmowała szatnia, zostanie wyremontowane i tam będzie mieściła się pracownia tomografii komputerowej. Za kilkanaście dni będziemy ogłaszać przetarg na wykonanie prac remontowych w kuchni. Na te zaplanowane zadania otrzymamy 250 tys. złotych ze Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu. Taka kwota została już ujęta w projekcie uchwały budżetowej powiatu na 2013 rok. Z budżetu szpitala na ten cel dołożymy też trochę pieniędzy.
W tym roku z Krynicy-Zdroju na badania tomograficzne w szpitalu w Nowym Sączu, czy Centrum Zdrowia w Tuchowie trafiło już ponad 400 pacjentów.
- Koszty transportu chorych do innych placówek medycznych są spore – dodaje dyrektor Kmak. – Rocznie jest to kwota ok. 60 tys. złotych. Dlatego musimy szukać innego rozwiązania dla naszego szpitala. Bierzy pod uwagę dwa warianty. Jednym z nich jest wydzierżawienie pracowni tomografii komputerowej podmiotowi zewnętrznemu, dysponującemu nowoczesnym urządzeniem. Z takim podmiotem podpisalibyśmy umowę na świadczenie usług medycznych. Pierwszy przetarg, który ogłosiliśmy na dzierżawę pracowni tomograficznej, nie odbył się. Nikt się do niego nie zgłosił, chociaż kilka firm pytało w tej sprawie. Drugim wariantem przez nas rozważanym jest kupno tomografu przez szpital. To rozwiązanie wiąże się jednak z wydaniem od 1,2 do 1,5 mln złotych.
Zaplanowane remonty kuchni i innych pomieszczeń maja potrwać od stycznia do marca przyszłego roku.

(MIGA)
Fot. BK.Dziękujemy za przesłanie błędu