Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 25 września. Imieniny: Aureli, Kamila, Kleofasa
18/12/2018 - 10:45

Sztab kryzysowy ogłosił smogowy alarm. Sądeckim pyłomierzom zabrakło skali !

Kto nie musi, najlepiej niech nie wychodzi z domu. Kotlina Sądecka dusi się od brudnej, smogowej mgły. Sytuacja jest tak dramatyczna, że Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego wprowadził drugi stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza.

Nie ma wiatru, nie pada deszcz ani śnieg. Nieruchoma brudna smogowa mgła wisi nad miastem. Jest zimno więc kotły od centralnego ogrzewania chodzą na okrągło.  Z niektórych kominów wali czarny dym.

Czytaj też Czy w Nowym Sączu będą chodniki pochłaniające smog?

Sytuacja jest tak dramatyczna, że Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego, wprowadził drugi stopień zagrożenia smogiem  dla Sądecczyzny. Stężenie pyłów PM 10 i PM 2,5  w ciągu najbliżej może przekraczać normy. Jak jest? Zabrakło skali na lokalnym monitoringu zanieczyszczenia powietrza.

Ci, którzy chorują na astmę, cierpią na alergię czy duszności, czy zaburzenia układu krążenia  powinni unikać wychodzenia na dłużej z domu. Przy tego rodzaju dolegliwościach najlepiej trzymać leki w pogotowiu. Szczególnie na osiedlu Wólki.

Swoje ostrzeżenie Wojewódzki sztab Kryzysowy a kieruje też do szkół, przedszkoli i żłobków. Należy ograniczyć przebywanie dzieci na powietrzu. Szpitale i przychodnie powinny być przygotowane na wystąpienie większej ilości przypadków nagłych związanych ze wzrostem dolegliwości astmatycznych lub niewydolności krążenia.

Czytaj też W rok umrze pół miasta. Porażający raport NIK o smogu

Należy zaprzestać palenia w kominkach, jeśli nie stanowią one jedynego źródła ogrzewania. Zalecane jest też podróżowanie komunikacją zbiorową - czytamy w komunikacie. -Jednocześnie władze gmin powinny podjąć intensywne kontrole przestrzegania zakazu spalania odpadów oraz zakazu spalania pozostałości roślinnych na powierzchni ziemi.

[email protected] fot. archiwumDziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe