Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 8 sierpnia. Imieniny: Izy, Rajmunda, Seweryna
13/12/2019 - 17:30

Ta pompa przegrała z pampersami! Rytro wydaje krocie na naprawę kanalizacji

Władze Rytra apelują o opamiętanie - ta pompa przegrała m.in. z pampersami! Gmina wydaje krocie na naprawę kanalizacji. Odpady higieniczne zatykają rury i niszczą wirniki pomp.

Ta pompa przegrała z pampersami! Rytro wydaje krocie na naprawę kanalizacji

Nawilżane chusteczki higieniczne, jednorazowe pieluchy, włosy, gumowe rękawiczki, patyczki do czyszczenia uszu, nici dentystyczne, stare ubrania, szmaty, słoiki, ręczniki papierowe – trudno w to może uwierzyć, ale takie odpady lądują w toaletach mieszkańców gminy Rytro a potem trafiają do gminnej sieci kanalizacyjnej. Gdy podobnych śmieci uzbiera się w rurach więcej zaczynają się poważne problemy – niszczą się pompy i inne urządzenia niezbędne do działania systemu kanalizacyjnego. Tego, co się czasem dzieje na oczyszczalni ścieków nie da się opisać.

Zobacz też: W Rytrze brakowało pieniędzy nawet na pensje i ZUS dla urzędników

Największym problemem są chusteczki nawilżane dla niemowląt i do demakijażu, które wykonane są z tkaniny i nie rozpuszczają się  w wodzie i w konsekwencji zatykają rury i powodują poważne uszkodzenia urządzeń w przepompowniach ścieków - najczęściej są to wirniki pomp. Skalę zniszczenia najlepiej ilustruje załączone do publikacji zdjęcie.

- Na wymianę zniszczonych pomp i udrażnianie kanalizacji wydaliśmy już około 35 tysięcy – obrazuje wagę problemu wójt Jan Kotarba apelując do mieszkańców o opamiętanie, bo koszt utrzymania kanalizacji sanitarnej przekłada się bezpośrednio na ceny za odprowadzane ścieków. 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez SYGNAŁ

ES [email protected] Fot.: UG w Rytrze







Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)