Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 28 lutego. Imieniny: Ludomira, Makarego, Wiliany
02/06/2019 - 21:45

Tadeusz Giza otrzymał Złotą Odznakę Honorową

W tym roku Tadeusz Giza obchodzi swoje 90. urodziny. Z tej okazji sądecki OZPN oraz jego Rada Seniorów postanowiła przyznać mu Złotą Odznakę Honorową.

Jubilat w przeszłości reprezentował biało-czarne barwy KKS Sandecja, której był bramkarzem w latach 1950-1952. Rozegrał wówczas 70 meczów. Wcześniej był zawodnikiem Cracovii.  

Spotkanie było pełne nawiązań do historii. - Tadeusz Giza wygłosił krótką notkę biograficzną ze swojej historii piłkarskiej, z nutą nieskrywanej goryczy, gdy wspominał rok 1952. Wtedy został powiadomiony, że ma być zawodnikiem milicyjnego klubu KS Gwardia. Po konsultacji rodzinnej, a zwłaszcza z mamą stwierdził, że jako syn generała brygady Józefa Gizy i z pobudek antykomunistycznych, nie może być zawodnikiem tego klubu. Za odmowę gry został skierowany do Wojskowych Batalionów Pracy w kopalniach "Wieczorek" i "Janina" na 2 lata przymusowej pracy - recenzował Marek Hebda z Rady Seniorów.

na zdjęciu Tadeusz Giza jest w środku dolnego rzędu

Po tych wydarzeniach Tadeusz Giza już nigdy nie był zawodnikiem Sandecji. Rada Seniorów podczas swojego spotkania omówiła przygotowania do zbliżającego się memoriału Wacława Grądziela. Rozegrał on 449 oficjalnych meczów dla sądeckich pasów i strzelił w nich 100 bramek.

Tadeusz Giza prócz Złotej Odznaki Honorowej PZPN dostał również pamiątkową płaskorzeźbę od Rady Seniorów, a także umieszczono specjalny wpis w historycznej księdze pamiątkowej.

- Było to bardzo miłe spotkanie. Dużo wspomnień i ciekawie spędzony czas. Dopisała frekwencja, bo zgromadziło się ponad 60 osób - powiedział Jerzy Leszczyński, przewodniczący Rady Seniorów.

MŚ ([email protected]). Fot. Marek HebdaDziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2019

Miesięcznik "Sądeczanin" luty 2020