Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
23/06/2020 - 19:35

Takiego nietypowego przybysza w Nowym Sączu jeszcze nie było! [ZDJĘCIA]

Jak ten nietypowy „przybysz” znalazł się w Nowym Sączu? Najprawdopodobniej został podrzucony do naszego miasta. Naturalnym środowiskiem Węża Eskulapa, bo o niego chodzi są…Bieszczady.

Na węża natknął się jeden z mieszkańców miasta. Jakoś udało mu się go złapać. Potem wezwał Straż Miejską, która przewiozła nietypowego „przybysza” do weterynarza.

Tam okazało się, że jest to Waż Eskulapa, bardzo rzadki w Polsce.

- Lekarz określił, że jest to około 3-letnia samica w doskonałej formie – mówi Grzegorz Tabasz dyrektor Wydziału Środowiska Urzędu Miasta w Nowym Sączu.

Okazuje się, że w Polsce to rzadki gatunek węża. Tych osobników jest między 200, a 300 w całym kraju.

Jakim sposobem tak rzadki wąż znalazł się w Nowym Sączu?

- Został schwytany w Bieszczadach i przywieziony do Nowego Sącza – przypuszcza dyrektor Tabasz, znany sądecki przyrodnik.

Jego naturalnym środowiskiem bytowania są Bieszczady. Wąż Eskulapa jest niejadowity.

Wąż Eskulapa jest gatunkiem chronionym. Wydział Środowiska zgłosił fakt jego przejęcia do Instytutu Ochrony Przyrody PAN w Krakowie.

Wąż zostanie najprawdopodobniej przewieziony do swojego naturalnego środowiska.

Wąż Eskulapa

Jest to największy wąż żyjący w Polsce i Europie Środkowej. Jego naturalnym środowiskiem w naszym kraju są Bieszczady. Najdłuższy osobnik, jaki został tam złowiony miał długość 161 cm. Samce tego gatunku są dłuższe od samic. Jest to rzadkość u węży. Dorosłe osobniki są oliwkowo-brązowe. Nie jest jadowity.

W Polsce jest to gatunek znajdujący się pod ścisłą ochroną. Wpisany do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt z kategorią zagrożenia CR

Źródło: wikipedia

[email protected], źródło i fot. UM w Nowym Sączu.







Dziękujemy za przesłanie błędu