Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 22 czerwca. Imieniny: Pauliny, Sabiny, Tomasza
29/11/2023 - 12:25

Te nazwy wkrótce znikną z mapy! Szykują się duże zmiany w miejscowościach regionu

Od 1 stycznia 2024 roku ponad tysiąc miejscowości w całej Polsce czekają zmiany. Nie zabraknie ich również w naszym regionie, gdzie kilka nazw zostanie zniesionych. Oznacza to oczywiście także wydatki dla samorządów. Wszystko na podstawie rozporządzenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Zmiany nazw miejscowości

Przyzwyczailiśmy się do nazw miejscowości w naszym regionie. Są bardzo charakterystyczne, a co za tym idzie również dobrze znane wszystkim mieszkańcom. Okazuje się jednak, że niebawem dojdzie do zmian. 

Zakłada je projekt Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ustalenia, zmiany i zniesienia urzędowych nazw i rodzajów niektórych miejscowości oraz obiektów fizjograficznych. O co dokładnie chodzi?

Szczegóły rozporządzenia MSWiA

W uzasadnieniu czytamy, że za zmianami stoją wnioski rad gmin przekazane za pośrednictwem wojewodów. Dotyczą 1160 przypadków, na co składa się ustalenie 92 nazw miejscowości, 2 obiektów fizjograficznych, 853 zmian nazw lub rodzajów miejscowości i zniesienia 213. Wszystko na terenie 245 gmin i 160 powiatów. 

W niektórych przypadkach oznaczać to będzie zatem konieczność wymiany dokumentów przez mieszkańców czy też wprowadzenie zmian w rejestrach i ewidencjach. Wydatki rzędu prawie 70 tysięcy złotych poniosą zatem również samorządy. Wiąże się to z wykonaniem nowych szyldów, pieczęci czy tablic i znaków na drogach.

- Wszystkie ujęte w projekcie rozporządzenia zmiany poddane zostały konsultacjom z mieszkańcami, zgodnie z wymogami proceduralnymi. Większość z nich je poparła. We wszystkich przypadkach zostały spełnione wymogi ustawowe dotyczące uzyskania opinii właściwych rad gmin, powiatów i wojewodów oraz powiatowych służb geodezyjno-kartograficznych - wyjaśnia Ministesrtwo Spraw Zagranicznych.

Zmiany mają obowiązywać od 1 stycznia 2024 roku. Kilka miejscowości szeroko pojętej Sądecczyzny znalazło się w załączniku nr 3 do rozporządzenia. Odnosi się do nazw zniesionych.  

Aby zobaczyć znoszone nazwy w naszym regionie przejdź na następną stronę ([email protected], fot.: TK/ zdjęcie ilustracyjne)Dziękujemy za przesłanie błędu