Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 16 stycznia. Imieniny: Mascelego, Walerii, Włodzimierza
30/09/2018 - 10:05

Temperatura spada, koniec z czystym powietrzem w Nowym Sączu

Zima zbliża się wielkimi krokami, wiele gospodarstw nadal ogrzewają stare piece węglowe. Znowu w nowosądeckiej kotlinie ciężko wziąć głęboki oddech...

Mimo wdrażanego programu wymiany pieców i termomodernizacji gospodarstw domowych, stanowczo zbyt wiele pyłów i dwutlenku węgla nadal leci w eter z sądeckich kominów.

Nowy Sącz dysponuje dziewięcioma punktami pomiarowymi, które badają stan jakości powietrza w mieście. W nocy z soboty na niedzielę temperatura spadła prawie do zera. Powoli zaczyna się sezon grzewczy, a z nim smog.

Wskaźniki stężenia pyłów sobotniej nocy wskazały już wartości znacznie przekraczające normę dla dobrej jakości powietrza. Powietrze badane jest na obecność pyłów PM 10 oraz PM 2.5. W skrócie, jest to zawartość pyłów o różnej średnicy drobinek - "cięższy" i "lżejszy". Teraz stan powietrza jest „dostateczny”. Sytuacja prawdopodobnie pogorszy się wraz z dalszym spadkiem średniej dobowej temperatury.

Jakość powietrza można na bieżąco sprawdzać na oficjalnej stronie internetowej Urzędu Miasta Nowego Sącza.  W najgorsze dni zaleca się unikać długich spacerów i wysiłku na „świeżym powietrzu”. Atestowane maski antysmogowe w pewnym stopniu filtrują wdychane powietrze.

m.ruchala@sadeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu