Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 8 grudnia. Imieniny: Delfiny, Marii, Wirginiusza
01/10/2023 - 15:45

Ten mural upamiętnia w Nowym Sączu Jana Bukowskiego. Zajrzyjcie do kościoła św. Kazimierza [ZDJĘCIA]

Tworzył wiele lat w blasku wybitnych artystów: Stanisława Wyspiańskiego (swojego przyjaciela) i Józefa Mehoffera. Jego piękne polichromie zdobią między innymi wnętrze kościoła św. Kazimierza w Nowym Sączu. O jakim równie wybitnym artyście mowa? W południe został odsłonięty piękny mural poświęcony Janowi Bukowskiemu, zasłużonemu dla miasta malarzowi, grafikowi i projektantowi witraży, który, mimo iż w Nowym Sączu zostawił część swojej spuścizny jest w stolicy Sądecczyzny postacią trochę zapomnianą.

Mural widnieje na ścianie bloku przy ul. Królowej Jadwigi 39, a jego motywem przewodnim są cnoty kardynalne. Okazją do upamiętnienia Jana Bukowskiego jest 150. rocznica jego urodzin i 80. rocznica śmierci artysty.

Czytaj także: Na scenie wskrzesili coś, czym Górale Czarni trudnili się od pokoleń. Tratwa zrobiła furorę [ZDJĘCIA]

Autorem muralu jest dr Kamil Kuzko z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jego tworzenie na ścianie bloku trwało kilka dni. Miejsce ekspozycji muralu wybrał znany sądecki lekarz Andrzej Fugiel (nefrolog i hipertensjolog). Mural od razu rzuca się w oczy. Jego fundatorem jest Fundacja Leczenia Szpiczaka w Krakowie, która także wspiera polską kulturę.

- Jana Bukowskiego porównuję do Stanisława Wyspiańskiego i Józefa Mehoffera – powiedział „Sądeczaninowi” prof. dr hab. n. med. Artur Jurczyszyn, prezes wspomnianej Fundacji. - To postać bez wątpienia dorównująca tym dwóm wielkim nazwiskom, choć Jan Bukowski jest postacią trochę zapomnianą. Znakomity tekst o Janie Bukowskim napisała Liliana Sonik. Według niej „wszyscy żyjemy w raju Jana Bukowskiego”. Był on tytanem pracy, człowiekiem renesansu. Cieszę się, że Jan Bukowski został upamiętniony w Nowym Sączu.

Czytaj dalej - TUTAJ

Ten mural upamiętnia w Nowym Sączu Jana Bukowskiego. Zajrzyjcie do kościoła św. Kazimierza [ZDJĘCIA]
Tworzył wiele lat w blasku wybitnych artystów: Stanisława Wyspiańskiego (swojego przyjaciela) i Józefa Mehoffera. Jego piękne polichromie zdobią między innymi wnętrze kościoła św. Kazimierza w Nowym Sączu. O jakim równie wybitnym artyście mowa? W południe został odsłonięty piękny mural poświęcony Janowi Bukowskiemu, zasłużonemu dla miasta malarzowi, grafikowi i projektantowi witraży, który, mimo iż w Nowym Sączu zostawił część swojej spuścizny jest w stolicy Sądecczyzny postacią trochę zapomnianą.Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu