Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 27 marca. Imieniny: Ernesta, Jana, Marka
17/01/2023 - 13:30

Tężnie solankowe wyrastają na Sądecczyźnie jak grzyby po deszczu. Ta jest wyjątkowa

Kolejna tężnia solankowa w naszym regionie jest już gotowa. Teraz nie trzeba jechać do Krynicy-Zdroju, Muszyny czy Nowego Sącza, żeby pooddychać nadmorskim powietrzem.

Ta tężnia solankowa wygląda imponująco. Obiekt stanął w Korzennej obok dworku. Samorząd i wykonawca inwestycji zadbali o to, aby konstrukcja tężni komponowała się z architekturą pobliskich budynków. I trzeba przyznać, że zadanie zostało wykonane wzorowo.

Tak zrobiono to w innych miejscowościach: Kolejna tężnia solankowa koło Nowego Sącza jest gotowa. Kiedy będzie działać

W tężni solankowej mieszkańcy Korzennej i turyści mogą odetchnąć zdrowym powietrzem, które świetnie wpływa na układ oddechowy przy infekcjach, astmie czy alergii. Tutaj można się zrelaksować i odpocząć, bo zewnętrzne inhalatorium znajduje się na terenie parku, tuż przy stawie i placu zabaw dla dzieci.

Tężnia solankowa ulokowana została obok zabytkowego dworku, gdzie obecnie mieści się restauracja. – Cieszę się z tej inwestycji i mam nadzieję, że będzie ona spełniała oczekiwania nie tylko mieszkańców Korzennej, ale też innych miejscowości – mówi w rozmowie z „Sądeczaninem” wójt Leszek Skowron.

Zobacz również: Nowy ambulans za ponad pół miliona złotych dotarł na Sądecczyznę

Tężnia solankowa w Korzennej zacznie działać już na wiosnę, kiedy zrobi się cieplej. Postawienie takiego obiektu to koszt blisko 600 tysięcy złotych. Gmina skorzystała jednak ze wsparcia finansowego z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

Ponadto, samorząd miał do dyspozycji także specjalny bonus za szczepienia przeciwko Covid-19. W pewnym okresie gmina Korzenna osiągnęła wysoką dynamikę szczepień, za co dostała nagrodę pieniężną. Te środki samorząd postanowił wykorzystać na budowę tężni, która pełni funkcję zdrowotną.

- Teraz widać, że warto zrobić coś fajnego i pięknego, co będzie wizytówką tego miejsca na długie lata – komentuje wójt Korzennej. ([email protected], fot. UG Korzenna)Dziękujemy za przesłanie błędu