Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 23 kwietnia. Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha
24/07/2014 - 15:00

Trzy cmentarze komunalne w Nowym Sączu otrzymały jednolity regulamin

Nowosądecka Rada Miasta na ostatniej sesji 21 lipca przyjęła uchwałę w sprawie ustalenia Regulaminu Cmentarzy Komunalnych. Regulamin wprowadza jednolite zasady funkcjonowania dla trzech cmentarzy: przy ul. Rejtana, „Gołąbkowice” przy ul. Lwowskiej, „Helena” przy ul. św. Heleny i porządkuje kwestie kompetencyjne zarządcy cmentarzy komunalnych.
W ramach Regulaminu uporządkowane zostały również kwestie dotyczące urządzania grobów i ich rodzajów, co przyczyni się do uzyskania poprawy zagospodarowania i ładu przestrzennego na terenach cmentarnych.

Oto kilka zapisów nowego, jednolitego Regulaminu Cmentarzy Komunalnych, którymi zarządza Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta.

Informacja o adresie biura obsługi umieszczona jest na tablicach informacyjnych przy wejściach na cmentarze komunalne. Biuro obsługi cmentarzy komunalnych czynne jest codziennie, za wyjątkiem niedzieli i świąt, w godzinach od 7.00 do 15.00.
Cmentarze otwarte są dla odwiedzających:
- od 15 kwietnia do 15 października - w godzinach: od 7.00 do 21.00.
- od 16 października do 14 kwietnia - w godzinach: od 7.00 do 17.00.
- w dniach 31 października, 1 i 2 listopada - cmentarze otwarte są całą dobę.

Uroczystości pogrzebowe odbywają się na cmentarzach komunalnych w godzinach pracy biura obsługi. W przypadkach szczególnie uzasadnionych, za zgodą zarządcy cmentarzy, możliwe jest zorganizowanie pogrzebu w innych godzinach. Zgłoszenia pogrzebów należy dokonywać w biurze obsługi, co najmniej
z jednodniowym wyprzedzeniem.

Opłaty za korzystanie z cmentarzy (opłaty cmentarne), w tym opłaty za pochowanie zwłok lub urny z prochami, pobierane są przez zarządcę cmentarzy w wysokości ustalonej przez Radę Miasta Nowego Sącza odrębną uchwałą.

Opłaty za usługi cmentarne związane z czynnościami przygotowania i przeprowadzenia pogrzebu pobierane są zgodnie z obowiązującymi cennikami, ustalonymi przez firmę świadczącą usługi w tym zakresie.

W opłatach za usługi cmentarne i opłaty cmentarne zawarta jest opłata eksploatacyjna za korzystanie z wody, infrastruktury oraz za wywóz odpadów.

Grób nie może być użyty do ponownego pochówku przed upływem 20 lat od daty ostatniego pochowania w tym grobie. Nie dotyczy to grobów murowanych przeznaczonych do pomieszczenia zwłok więcej niż jednej osoby, a także do chowania urn zawierających szczątki ludzkie powstałe w wyniku spopielenia zwłok.

Po upływie 20 lat ponowne użycie grobu do pochowania nie może nastąpić, jeżeli jakakolwiek osoba zgłosi zastrzeżenie przeciw temu i uiści opłatę za przedłużenie miejsca grobu (opłata prolongacyjna). Zastrzeżenie to ma skutek na kolejne 20 lat i może być odnowione.

Na terenie cmentarzy zakazuje się wykonywania prac ziemnych, kamieniarskich i budowlanych bez ich uprzedniego zgłoszenia w biurze obsługi cmentarzy komunalnych i uzyskania zezwolenia na wykonanie prac.

Świadczenie usług pogrzebowych na terenie cmentarza wymaga zawarcia umowy z zarządcą cmentarzy. Wszyscy wykonawcy mają prawo do świadczenia usług na takich samych warunkach.

Miasto Nowy Sącz i zarządca cmentarza nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za pracowników firm zewnętrznych wykonujących usługi pogrzebowe i prace ziemne, kamieniarskie i budowlane na cmentarzu.

Wszystkie groby muszą być oznaczone tabliczką nekrologową z podaniem: imienia, nazwiska i daty zgonu zmarłego. Oznakowanie winno być wykonane w sposób trwały, czytelny i w miejscu widocznym.

Na terenie cmentarzy należy zachować ciszę i spokój, odpady należy wyrzucać wyłącznie do kontenerów i koszy. Zieleń na cmentarzu (drzewa, krzewy, trawniki) podlega ochronie, a lokalizacja grobów w pobliżu drzew nie jest podstawą do żądania ich usunięcia.

Na terenie cmentarzy zabrania się:
1) niszczenia lub samowolnego przemieszczania urządzeń cmentarnych oraz ich elementów, jak również elementów nagrobków,
2) umieszczania jakichkolwiek informacji (w tym również nekrologów, ogłoszeń) w miejscach do tego nie przeznaczonych (w tym również na bramach cmentarnych oraz murach otaczających cmentarz),
3) ustawiania ogrodzeń,
4) przebywania dzieci bez opieki osób dorosłych,
5) wysypywania odpadów poza pojemniki do tego przeznaczone,
6) spożywania napojów alkoholowych i przebywania w stanie nietrzeźwym,
7) żebrania,
8) wprowadzania psów i innych zwierząt na teren cmentarza,
9) samowolnego usuwania drzew i krzewów,
10) wjazdu samochodów bez zgody zarządcy cmentarzy,
11) jazdy na motocyklach, skuterach, rowerach, rolkach, wrotkach, deskach itp.,
12) zakłócania powagi cmentarza.

Na terenie cmentarza zabrania się dokonywania następujących czynności bez uprzedniego zgłoszenia i uzyskania zgody zarządcy cmentarzy:
1) sadzenia oraz usuwania drzew i krzewów,
2) utwardzania i odwadniania terenu wokół grobu,
3) ustawiania ławek przy grobach i grobowcach,
4) wjazdu na teren cmentarza przez podmioty:
a) wykonujące prace kamieniarskie i budowlane,
b) przygotowujące groby do pochówku i prowadzące pochówek,
c) przeprowadzające ekshumacje szczątków,
d) wykonujące groby ziemne lub murowane,
e) świadczące usługi remontowe, porządkowe i pielęgnacyjne na grobach,

Miasto Nowy Sącz i zarządca cmentarzy nie ponoszą odpowiedzialności za szkody zaistniałe na cmentarzach, będące następstwem kradzieży lub innego działania osoby trzeciej. Dysponenci grobów mogą indywidualnie ubezpieczyć nagrobek w firmach ubezpieczeniowych.

Nowy Regulamin zacznie obowiązywać po 14 dniach od daty ogłoszenia.

(jg) Źródło i fot.: UM Nowego Sącza, arch.





 






Dziękujemy za przesłanie błędu