Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
01/11/2014 - 08:00

Trzy nagrobki odnowione. Miłośnicy Starego Sącza kwestują po raz 10!

Kolejne zabytkowe nagrobki zostały odrestaurowane na starosądeckich cmentarzach. Środki pochodzą z ubiegłorocznej kwesty, którą Towarzystwo Miłośników Starego Sącza prowadziło w dniu Wszystkich Świętych. Dzisiaj – do godz. 17, odwiedzający oba cmentarze w Grodzie Świętej Kingi, ponownie będą mogli wspomóc ten cel.
Towarzystwo Miłośników Starego Sącza od 10 lat prowadzi akcję ratowania najstarszych, najcenniejszych artystycznie i emocjonalnie nagrobków w uroczystość Wszystkich Świętych. W zeszłym roku udało się zebrać ponad 8 tys. 600 zł.
- Dzięki tym środkom odnowione zostały na starosądeckich cmentarzach trzy zabytkowe nagrobki, a czwarty jest w trakcie renowacji – mówi Andrzej Długosz. prezes Towarzystwa Miłośników Starego Sącza.

Modernizacji pomników tradycyjnie podjęła się firma ArStec z Nowego Sącza. Na starym cmentarzu są to: jeden z ostatnich nagrobków tzw. „ślimakowych”- Tekli z Chmurów Cięciwowej, żyjącej w latach 1873 – 1927 oraz Rodziny Długoszewskich – Stanisławy, nauczycielki zmarłej w 1924 r. w wieku l. 60, Feliksa - profesora seminarium, zmarłego w 1928 r. przeżywszy l. 64 oraz Antoniny z Jankowskich Mikutowej, Długoszewskiej zmarłej w 1935 r. w Neapolu. wdowie po profesorze gimnazjum.
Natomiast na nowym cmentarzu odnowiono już nagrobek Rodzeństwa Kwiatkowskich – Karoliny, nauczycielki ur. w 1885 r. zmarłej w 1912 r. i Michała, ur. w 1895 r. zmarłego w 1912 r. ucznia gimnazjum. W trakcie renowacji jest natomiast okazały grobowiec zasłużonego obywatela Starego Sącza - Leopolda Gawełkiewicza, lekarza i filantropa, który swój dom przekazał na rzecz ochronki, przez długie lata prowadzonej przez siostry służebniczki.
- Wszystkie remonty będą kosztować dziewięć tysięcy złotych. Środki na ten cel pozyskano z kwesty we Wszystkich Świętych w ubiegłym roku – dodaje Andrzej Długosz.

Także i dzisiaj (1 listopada) przy bramach obu starosądeckich cmentarzy stać będą kwestarze ze skarbonkami. Wrzucając datki sprawiamy, że szlachetna akcja przywracania pamięci grobom i ludziom tworzącym lokalną historię, może być kontynuowana. Kwestujących spotkać będzie można w godzinach od 8 do 17. Tradycyjnie z puszkami stać będą wolontariusze: burmistrzowie Starego Sącza, radni, członkowie Towarzystwa Miłośników Starego Sącza oraz młodzież I Liceum Ogólnokształcącego w Starym Sączu, Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu i inni.
- Towarzystwo Miłośników Starego Sącza już teraz serdecznie dziękuje wszystkim, którzy biorą udział w tym pięknym dziele - mówi prezes Długosz.

Kwesta na rzecz odnowy zabytkowych nagrobków prowadzona jest dzisiaj również na trzech sądeckich cmentarzach: przy ul. Rejtana, gołąbkowickim oraz na Helenie. W Dzień Zaduszny (2 listopada) kwestujący będą natomiast zbierać datki na dwóch pierwszych nekropoliach. Pisaliśmy o tym: 1 i 2 listopada kwesta na sądeckich nekropoliach

(KB)
Fot. arch. TMSS, KB






Dziękujemy za przesłanie błędu