Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 13 czerwca. Imieniny: Antoniego, Gracji, Lucjana
13/11/2023 - 19:20

Trzy pewniaki w budżecie Rytra na 2024? Nie ma nic, co by nie miało pokrycia w gotówce

- Musimy w pierwszej kolejności spożytkować te ogromne środki zewnętrzne, które udało nam się pozyskać do tej pory – odpowiada wójt Jan Kotarba zagadnięty o trzy sztandarowe inwestycje, które zostaną wpisane do budżetu gminy Rytro na 2024 rok.

O doskonałej passie Rytra w pozyskiwaniu środków zewnętrznych pisaliśmy już wiele razy. Gwoli kronikarskiej staranności przypomnijmy, że Rytro w tym roku zostało też zwycięzcą w kategorii głównej w XV, jubileuszowej edycji Oceny Aktywności Gmin Subregionu Sądeckiego organizowanej przez Fundację Sądecką.

Rytro też było jedną z aż 1 513 gmin wiejskich ocenianych w 2023 roku w Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej”. – I zajęliśmy 102 pozycję co oznacza awans aż o 1 182 miejsca w stosunku do roku 2022 – nie krył wtedy satysfakcji wójt Jan Kotarba, który zawsze w takich sytuacjach powtarza, że żaden sukces nie byłby możliwy bez konstruktywnej współpracy z radnymi i zaangażowania wszystkich gminnych urzędników. – To kolejny dowód na to, że obraliśmy właściwy kurs i idziemy w naprawdę dobrym kierunku – podsumował samorządowiec.

Czy tę dobrą passę ryterski samorząd utrzyma w 2024? Przesłanką do opiniowania będą wpisane w przyszłorocznym budżecie inwestycje. Jakie są zatem te trzy sztandarowe? – Rozstrzygnęliśmy przetarg na przebudowę szkoły i fizycznie prace powinny się zacząć już w marcu po feriach – mówi wójt.

Rytro: opłaty śmieciowe i podatki pójdą w górę. To nieuniknione, bo do systemu trzeba dołożyć 300 tysięcy

Projekt obejmuje wyburzenie dzisiejszej sali gimnastycznej i przylegającej do niej przybudówki, w tym pomieszczenia, które kiedy służyły za mieszkania dla nauczycieli. W zamian powstanie nowa sala z zapleczem i kolejne skrzydło szkoły z sześcioma salami lekcyjnymi i windą. Pozostałą część szkoły zostanie gruntownie wyremontowana i wymieniony zostanie dach. Na to zadanie gmina otrzymała dofinansowanie w kwocie 8,5 mln zł – z Polskiego Ładu a po przetargu wiadomo, że pierwszy etap inwestycji kosztować będzie 10 milionów 18 tysięcy złotych.

- Kolejne ważne przedsięwzięcie to budowa boiska z bieżniami – wylicza gospodarz Rytra. W grę wchodzi budowa pełnowymiarowego boiska do piłki ręcznej, w którym mieszczą się bez problemu wszystkie pozostałe boiska pełnowymiarowe do koszykówki i siatkówki. A do tego wokół boiska będzie profesjonalna bieżnia, tak by bez problemu dzieciaki mogły zaliczać bieg na 60 i 200 metrów. Gdzie? Koło podstawówki właśnie.

- No i rzecz, na którą mieszkańcy cały czas czekali, czyli budowa nowego ośrodka zdrowia z biblioteką. W tym wypadku z Polskiego Ładu otrzymaliśmy aż 7 milionów 700 tysięcy a z wkładem własnym na inwestycję planujemy wydać 9 milionów 100 złotych – zapowiada dziś wójt.

- Stary ośrodek zdrowia wyburzymy a w to miejsce wybudujemy zupełnie nowy obiekt. Ma to być budynek dwukondygnacyjny. Na pierwszym piętrze mieścić się będzie biblioteka z czytelnią i świetlicą środowiskową a na parterze właśnie ośrodek zdrowia – mówił Kotarba już w sierpniu, gdy samorząd przygotowywał się jeszcze do złożenia stosownego wniosku o dofinansowanie.

W kwietniu przyszłego roku zamknięta ma być też sztandarowa inwestycja w ujęciu ekologicznym, czyli przebudowa ryterskiej oczyszczalni ścieków. Pisaliśmy o tym przedsięwzięciu szczegółowo w publikacji 8,4 miliona! Tyle ma kosztować nowa oczyszczalnia ścieków w Rytrze

- W przyszłym roku ruszamy też z dalszą rewitalizacją zamku, na co też otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości miliona czterystu tysięcy. Dlatego nie ukrywam, że konstruując budżet na 2024 rok skupiamy się przede wszystkim na odpowiednim wykorzystaniu otrzymanych dotacji, tak by nic nam nie umknęło, żeby nie stracić ani złotówki – podsumowuje Kotarba.

Zaznaczmy, że nie jest to wcale takie łatwe zadanie, bo choć montaż finansowy inwestycji zawsze przygotowywany jest bardzo starannie, to jednak o ostatecznej cenie decydują przetargi. Czasem okazuje się, że inwestycje były niedoszacowane i każdy samorząd musi mieć odpowiednią „poduszkę finansową”, by wyjść z takich sytuacji obronną ręką. – Dlatego my nie wpisujemy do budżetu nic, co nie ma odpowiedniego zabezpieczenia w posiadanych przez nas pieniądzach. Oczywiście myślimy też o remoncie kolejnych dróg i będziemy robić wszystko, by udało się ich zrobić jak najwięcej  – podsumowuje wójt. ([email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sadeczann.info ES) © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu