Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 24 września. Imieniny: Dory, Gerarda, Maryny
30/06/2021 - 15:35

Tu nikt nie szczepi przeciw COVID-19. Co ma zrobić Rytro i Piwniczna-Zdrój?

Gdy okazało się, że w Piwnicznej-Zdroju nie będzie żadnej placówki, która by szczepiła przeciw COVID-19, obsługa całej tej gminy trafiła na barki ośrodka zdrowia w Rytrze. Teraz znów sprawa wygląda inaczej.

Tu nikt nie szczepi przeciw COVID-19. Co ma zrobić Rytro i Piwniczna-Zdrój?

Przypomnijmy. W styczniu okazało się, że doktor Teresa Śliwa wycofała się ze swoim gabinetem z wdrażania z narodowego programu szczepień przeciw COVID-19 w Piwnicznej-Zdroju. Mimo, że próbował w tej sprawie interweniować samorząd, ostatecznie okazało się, że w tej gminie nie będzie ani jednej takiej placówki. Wszyscy mieszkańcy gminy tym samym „skazani” byli początkowo na korzystanie w tym zakresie z NZOZ „Telmed” w Rytrze.

Początkowo atmosfera była gorąca – szczepionek było zdecydowanie za mało w odniesieniu do zainteresowanych. Dodatkowo bywało, że trafiały do placówki z opóźnienie, co powodowało duże perturbacje we terminowym wdrażaniu programu.

Dziś sytuacja wygląda jeszcze inaczej. Otóż po tym, jak niemal wszyscy lekarze w „Telmedzie” się pochorowali placówka była zmuszona scedować swoje obowiązki związane ze szczepieniami najpierw na ośrodek w Łabowej – co było dla pacjentów nie lada utrudnieniem – a potem na placówkę w Barcicach. I okazało się, że tak jest do dzisiaj – pacjenci z obu gmin w pierwszej kolejności mogą dzwonić do NZOZ MEDYK w Barcicach. Dodatkowo pacjenci mogą cały czas wybrać miejsce szczepienia korzystając z platformy https://www.gov.pl/web/szczepimysie

Jak zmiana głównego punktu szczepień przekłada się na organizację transportu dla mieszkańców Rytra, którzy samodzielnie na zabieg dojechać nie mogą choćby z powodu niepełnosprawności?

- Na chwile obecną nie mamy żadnych nowych zgłoszeń. Do tej pory z pomocy przy transporcie na szczepienia skorzystało 8 osób – zaznacza wójt Jan Kotarba. (e.stachura@sadeczanin.info Fot.: ilustracyjne archiwum sadeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu