Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 25 stycznia. Imieniny: Miłosza, Pawła, Tatiany
17/06/2020 - 20:20

Tylicz: 175 osób objętych kwarantanną. Jutro zostaną pobrane od nich wymazy

W Tyliczu koło Krynicy Zdroju zostaną jutro pobrane wymazy od mieszkańców, którzy w Boże Ciało uczestniczyli w porannej mszy o godzinie 7 w tamtejszym kościele parafialnym. Obecnie kwarantanną jest objętych 175 mieszkańców. Tych, którzy byli o tej porze brali udział w mszy i osób z ich najbliższego otoczenia.

Przypomnijmy, że w porannym nabożeństwie w Boże Ciało w kościele w Tyliczu uczestniczył wtedy 57-letni wierny, u którego, jak się okazało zostało potwierdzone zakażenie koronawirusem.

Na apel Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Nowym Sączu o zgłaszanie się wiernych z tego nabożeństwa bardzo szybko odpowiedziało sporo osób.

Obecnie kwarantanną jest objętych 175 mieszkańców m.in. Tylicza i Muszynki.

W tym gronie są zarówno osoby, które na tej mszy przebywały w świątyni, jak również osoby z najbliższego grona tych uczestników.

Jutro od tych osób zostaną pobrane wymazy. Dwie karetki wymazowe pojawią się w Tyliczu o godz. 11.

- Wymazy będą pobierane w tej miejscowości na stadionie sportowym – mówi Mateusz Wójcik, powiatowy inspektor sanitarny w Nowym Sączu. – Miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo. Jest to miejsce nieco oddalone od centrum. W pierwszej kolejności tę procedurę będą przechodziły osoby, które w Boże Ciało brały udział w mszy wraz z zakażonym mieszkańcem.

Obecnie jest prowadzone postępowanie epidemiologiczne. Szef sądeckiego Sanepidu zaznacza, że wyniki przeprowadzonych badań poznamy najwcześniej po 48 godzinach od pobrania wymazu. Próbki trafią do laboratorium w Krakowie i tam będą badane.

Od tego, jakie będą wyniki badań zostaną uzależnione następne kroki w postepowaniu epidemiologicznym.

- Osoby, które muszą mieć przeprowadzony wymaz mają systematycznie podjeżdżać na stadion – dodaje powiatowy inspektor sanitarny w Nowym Sączu. – Mieszkańcy objęci kwarantanną mogą opuścić swoje domy tylko po to, aby przejść na to badanie. Potem wracają do domów i nie mogą ich opuszczać.

Kościół parafialny w Tyliczu jest zamknięty. Księża odprawiają msze bez udziału wiernych. Są one transmitowane za pośrednictwem internetu

Sołtys Tylicza Tadeusz Jarzębak jest w stałym kontakcie z sądeckim Sanepidem.

- Życie w Tyliczu normalnie się toczy – zapewnia sołtys. – Mieszkańcy chodzą do sklepu w maseczkach. Sklepy są otwarte. Funkcjonujemy. Turyści pojawiają się, choć jest ich mniej.

i.michalec@sadeczanin.info, fot. Sołectwo TyliczDziękujemy za przesłanie błędu