Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 22 kwietnia. Imieniny: Łukasza, Kai, Nastazji
02/03/2024 - 14:25

Umierali za ojczyznę. Do końca byli niezłomni. Tak oddawaliśmy hołd Żołnierzom Wyklętym [ZDJĘCIA]

- Ten ból składam u stóp Boga i Polski. Bogu dziękuję za to, że mogę umierać za Jego wiarę świętą, za moją Ojczyznę i za to, że dał mi taką żonę i wielkie szczęście rodzinne – pisał ppłk Łukasz Ciepliński ps. „Pług” w więziennych grypsach, przetrzymywany i katowany przez komunistyczną bezpiekę. W pierwszym dniu marca 1951 roku został zabity strzałem w tył głowy. 59 lat później prezydent Lech Kaczyński podjął inicjatywę ustawodawczą w sprawie ustanowienia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W tym roku po raz czternasty oddaliśmy cześć pamięci tym, którzy okazali się niezłomni.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypomina żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. 1 marca jest datą symboliczną - tego dnia w mokotowskim więzieniu wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach niepodległościowego i antykomunistycznego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

Także Sądecczyzna oddała hołd Żołnierzom Wyklętym.  Niezłomnych bohaterów, mordowanych po wojnie przez tomistyczną bezpiekę uczciliśmy  między innymi w Nawojowej pod pomnikiem, upamiętniającym kapitana Stanisława Pióro ps. "Emir" i Adolfa Cecura ps. "Lew".

Uroczystość prowadził Wiesław Pióro. Żołnierz Wyklęty – kpt. Stanisław Pióro był jego stryjem. Stworzył największą organizację antykomunistyczną na Sądecczyźnie – Polską Podziemną Armię Niepodległościowców wraz z jej odziałem leśnym – Żandarmerią, którego kapelanem był zamordowany przez UB ks. Władysław Gurgacz. W sierpniu 1949 r. kpt. Stanisław Pióro wraz z 12 członkami PPAN wpadł w zasadzkę w okolicy Wyżnych Rużbachów na Słowacji, gdzie poległ popełniając samobójstwo.

- Wspominając Żołnierzy Wyklętych mamy w pamięci wszystkich tych, którzy zginęli walcząc o wolność naszej Ojczyzny – podkreślił starosta Marek Kwiatkowski. - Trzeba pamiętać o tym, że w wyniku rozbiorów zniknęła ona z mapy świata na 123 lata. Gdyby nie podtrzymywanie tradycji i kultury, a także przywiązania do religii, świadomości narodowej pewnie nie udałoby się utrzymać. Dlatego tak ważne jest, byśmy pamiętali, że w trudnych czasach oparcie się na tych wartościach miało dla Polski kolosalne znaczenie.

W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" w Gminnym Ośrodku Kultury w Nawojowej odbyło się spotkanie z Navalem - byłym żołnierzem Jednostki Wojskowej GROM. Uczestniczyli w nim m.in. członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej z Łabowej, którzy wcześniej złożyli wiązankę kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym kapitana Stanisława Pióro ps. "Emir" i Adolfa Cecura ps. "Lew". Obecna też była wójt gminy Łabowa Marta Słaby. Fot. Paweł SzeligaDziękujemy za przesłanie błędu