Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 10 sierpnia. Imieniny: Bianki, Borysa, Wawrzyńca
20/02/2018 - 19:15

Urodził się, nim Polska odzyskała niepodległość. Właśnie dziś świętuje 100 lat [ZDJĘCIA]

Wzruszenia, gratulacje i podziw – to tylko niektóre z emocji, które towarzyszyły dzisiaj szanownemu jubilatowi i jego najbliższym. Józef Cygal świętował 100. urodziny. Jaka jest jego recepta na długowieczność?

Dla Józefa Cygala, urodzonego i mieszkającego w Stróży (gmina Dobra) był to wyjątkowy dzień. Dokładnie 100 lat temu, 22 lutego 1918 roku, przyszedł na świat.

Wizytę Jubilatowi złożyli, oprócz najbliższych, przedstawiciele władz samorządowych Rabki-Zdroju, gdziue mieszka, gminy Dobra oraz delegacja nowosądeckiego KRUS-u. Gratulacjom i wzruszeniom nie było końca.

Zobacz też: Smog atakuje Limanowszczyznę. Tragiczne powietrze, choć za oknem słońce i mróz!

Szanowny Jubilat zaskoczył wszystkich swoją świetną formą. Jego zainteresowania to polityka i sport. Z wydarzeniami w Pjongczang jest na bieżąco i jak mówił, złoty medal Kamila Stocha to dla Polaków powód do dumy. Jest całkowicie samodzielny i co niedzielę chodzi do pobliskiego kościoła na mszę wraz ze swoją żoną, 91-letnią Bronisławą Cygal. Jak wyznał, lubi także rano iść do sklepu po świeże pieczywo, a jego ulubionym programem telewizyjnym jest "Jaka to melodia".

Jaka jest jego recepta na długie życie? Poczucie humoru, dobre odżywianie się oraz słuchanie rad córki, która jest lekarzem – z uśmiechem stwierdza Jubilat. Dodaje również, że z chęcią delektuje się nalewkami, w robieniu których jego żona jest prawdziwą mistrzynią.

Zobacz też: Wybory samorządowe 2018: gmina Dobra: który z radnych jest najlepszy?

Dla Józefa i Bronisławy Cygal ten rok jest wyjątkowy z jeszcze jednego powodu. To właśnie za kilka miesięcy będą świętować wspólnie brylantowe gody, czyli 75 rocznicę ślubu. Wychowali wspólnie pięcioro dzieci. Dzisiaj cieszą się dziesięcioma wnukami i piętnastoma prawnukami. W ich spojrzeniach widać wzajemną miłość, szacunek i zrozumienie.

Warto wspomnieć, że szanowny Jubilat urodził się w 1918 roku, czyli w wyjątkowym dla Polski roku odzyskania niepodległości. Co więcej, to właśnie w Stróży – jego rodzinnej miejscowości, Prezydent RP zainaugurował kilka miesięcy temu uroczyste obchody tej wyjątkowej rocznicy.  

[email protected], Fot. kronika rodzinnaDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)