Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 19 czerwca. Imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii
29/02/2012 - 06:57

Urodziny co cztery lata. 29 lutego – wyjątkowy dzień

- Tak na dobrą sprawę to dzisiaj obchodzę dopiero siódme urodziny – śmieje się 28-letnia sądeczanka Agnieszka Koziołek. Urodziła się 29 lutego podobnie jak aktorka Olga Bołądź czy kazachski skoczek narciarski Radik Żaparow.

Prawdopodobieństwo, że ktoś przyjdzie na świat 29 lutego jest mniejsze niż jeden do tysiąca. Okazja nadarza się bowiem tylko raz na cztery lata, a data urodzin zazwyczaj nie pojawia się w kalendarzu na dany rok. Kiedy więc świętować?

- To od zawsze był dyskusyjny temat w mojej rodzinie – mówi Agnieszka. - Tata na przykład uważa, że nie powinnam świętować 28 lutego ponieważ nie było mnie jeszcze na świecie. Mama z kolei, że 1 marca miałam już dobę, więc nie jest to dzień moich urodzin  Za to mój mąż powtarza, że zawsze można świętować przez dwa dni.

Nasza rozmówczyni przyszła na świat kilkadziesiąt minut po północy, a historię swoich narodzin zna na pamięć. Pewnie dlatego, że rodzice byli przekonani, że urodzi się 4 marca i będzie … chłopcem.

- Jeszcze wieczorem 28 lutego byli u rodziców znajomi – opowiada. - Wychodząc koło godziny 21. zaczęli żartować: „Marysiu, teraz możesz iść spokojnie rodzić” i wykrakali. Cztery godziny później byłam już na świecie.
Urodziny 29 lutego to niewątpliwie fakt wyróżniający z tłumu, ale ma też swoje wady.  - Nie mogłam świętować swoich osiemnastych urodzin w dniu, w którym rzeczywiście przyszłam na świat – dodaje Agnieszka.

Wynika to z prostych rachunków: rok przestępny przypada zawsze na urodziny czwarte, ósme, dwunaste, szesnaste, dwudzieste... ale nigdy nie na osiemnaste. Pocieszające jest jednak to, że gdy ktoś dożyje setki, będzie mógł ją świętować 29 lutego.

Składamy najlepsze życzenia wszystkim, którzy dziś – 29 lutego – obchodzą swoje święto. Następna okazja za cztery lata, choć dzisiejsi jubilaci zapewne będą żartować, że postarzeją się w tym czasie tylko o rok.

Kinga BednarczykDziękujemy za przesłanie błędu