Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 4 sierpnia. Imieniny: Dominiki, Dominika, Protazego
07/11/2018 - 20:20

Urodziny Nowego Sącza z niespodzianką. To się nazywa prezent

8 listopada przypadają 726. urodziny Nowego Sącza. Miasto lokował Wacław II z czeskiej dynastii Przemyślidów. Z tej okazji w sali reprezentacyjnej sądeckiego ratusza zaplanowane są uroczystości.

"Nos Wenceslaus dei gratia Rex Bohemie, Dux Cracovie et Sandomirie…” - tak zaczyna się przywilej lokacyjny Nowego Sącza. Wacław II wydał go 8 listopada 1292 roku w Krakowie.

Dokument, niestety, nie dotrwał do naszych czasów. Wiadomo, że oryginał był przechowywany w sądeckim magistracie i przetrwał kilka pożarów miasta w XV, XVI i XVII wieku.

W XIX wieku przywilej lokacyjny miasta znany już był tylko z osiemnastowiecznych potwierdzonych kopii, przechowywanych w sądeckim skarbcu grodzkim. Pożar sądeckiego ratusza w 1894 roku zniszczył większość przechowywanych tam dokumentów miejskich.

Wacław II prawdopodobnie w Nowym Sączu nigdy nie był. Gdy podpisał dokument lokacyjny miał zalewie 21 lat, a gdy przywdział koronę polską (w 1300 roku) - 29. Już jemu współcześni uważali go za władcę wybitnie inteligentnego i zarazem bezwzględnego w polityce.

Z okazji urodzin miasta Nowego Sącza w sali reprezentacyjnej sądeckiego ratusza odbędzie uroczystość, podczas której nastąpi uroczyste przekazanie miastu daru, jakim jest unikatowy album "La Capella Sistina".

W trakcie uroczystości, która rozpocznie się o godz. 15.30 odbędzie się prezentacja Kaplicy Sykstyńskiej, odtworzonej na kartach monumentalnego albumu wydanego przez Muzea Watykańskie, a wrażenia artystyczne podkreśli koncert Aleksandra Porzucka z albumu "Mojemu Miastu na urodziny".

Opr. IM, źródło: UM w Nowym Sączu, Fot. UM w Nowym Sączu.Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)