Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 23 października. Imieniny: Edwarda, Marleny, Seweryna
08/11/2018 - 20:00

Urodziny Nowego Sącza. Zbigniew Konieczek: Nie mogłem przyjść bez prezentu

Nowy Sącz obchodzi dzisiaj 726. urodziny. Król Wacław II z czeskiej dynastii Przemyślidów lokował miasto w 1292 roku. Tegoroczne urodziny były szczególne. Miasto otrzymało wspaniały dar - unikatowy album "La Cappella Sistina", prezentujący najcenniejszy skarb Watykanu - Kaplicę Sykstyńską. Donatorem, który przekazał to dzieło miastu, na ręce urzędującego jeszcze prezydenta Ryszarda Nowaka okazał się Zbigniew Konieczek, sądeczanin, filantrop i prezes sądeckiego NEWAG-u.

Nowy Sącz jest jedyną gminą miejską w Polsce, która otrzymała w darze to dzieło. Jak ono jest unikatowe, niech świadczy to, że do Polski sprowadzono zaledwie 50 egzemplarzy tego wspaniałego, trzytomowego albumu. Praktycznie wszystkie egzemplarze znajdują się w kolekcjach prywatnych.

Część uroczystości związanych z obchodami urodzin miasta odbyło się oczywiście w sali reprezentacyjnej sądeckiego ratusza i to tam, po przypomnieniu i ponownym zaprezentowaniu dzieła "La Cappella Sistina" miał miejsce ten uroczysty moment, na który wszyscy czekali. Przekazania miastu tego wspaniałego wydawnictwa.

Trzy opasłe tomy wjechały na salę na wózku przystosowanym do przewożenia cięższych rzeczy. Każdy tom albumu znajdował się w płóciennym worku. Każdy z nich waży ponad dziesięć kilogramów.

Szefowa kancelarii prezydenta miasta  Małgorzata Grybel poinformowała zebranych, że hojnym donatorem przekazującym to dzieło miastu jest Zbigniew Konieczek, prezes sądeckiego NEWAG-u.

- Kilka tygodni temu pan prezydent Ryszard Nowak zaprosił mnie na prezentację tego wspaniałego albumu - rozpoczął prezes Zbigniew Konieczek. - Nie mogłem uwierzyć, że do Polski dotarło jedynie 50 egzemplarzy tego dzieła. Oczywiście sprawdziłem to. Wtedy pomyślałem sobie, że byłoby dobrze, gdyby ten album znalazł się również w Nowym Sączu. A, że była ku temu okazja, bo pan prezydent zaprosił mnie na urodziny miasta, więc nie mogłem przyjść bez prezentu. Stąd ten album.

- Nie zaprzeczam. Rzeczywiście spotkaliśmy się kilka tygodni temu i przedstawienie Kaplicy Sykstyńskiej w takiej formie zrobiło na nas ogromne wrażenie - zaznaczył prezydent Ryszard Nowak. - Pan prezes Zbigniew Konieczek, honorowy obywatel miasta Nowego Sącza postanowił, choć trochę się wahał, czy tu, czy gdzie indziej przekazać ten album. Stwierdził jednak, że będzie to w pewnym sensie podziękowanie za uhonorowanie go tak zaszczytnym tytułem. O tym albumie dowiedziałem się rok temu i moim marzeniem było, aby jeden z pięćdziesięciu egzemplarzy miał także Nowy Sącz. Dzięki Bogu, jak również dzięki darczyńcy ten album w Nowym Sączu jest.

- Ja  już nim dysponował nie będę - kontynuował urzędujący jeszcze gospodarz miasta. - Natomiast sugeruję panu prezydentowi - elektowi, by ten album znalazł się w Sądeckiej Bibliotece Publicznej. To jest moja tylko sugestia. Jest to własność Nowego Sącza, nas wszystkich. Myślę, że każdego roku można byłoby wygospodarować jeden wieczór, aby o wspaniałej Kaplicy Sykstyńskiej porozmawiać. Jest to zabytek niebywały, niezwykły. Oglądając zawartość tego przepięknego albumu można zobaczyć każdy element fresków, każdy szczegół. Można chłonąć ten artyzm Michała Anioła, zobaczyć pewne tajemnice zawarte w tych malowidłach, zobaczyć tą wybitną sztukę. Panie Prezesie - My Artyści - a jest nas niewielu, dziękujemy za ten wspaniały dar.

Warto wspomnieć, że każdy nabywca tego wybitnego dzieła otrzymał niepowtarzalne podziękowanie od Muzeum Watykańskiego oraz prezent jakim jest prywatne zwiedzanie Kaplicy Sykstyńskiej po wyznaczonych godzinach zwiedzania.

Darczyńca będzie mógł zwiedzić kaplicę z dyrektorem Muzeum Watykańskiego, który będzie osobą oprowadzającą. Takie spotkanie odbędzie się 20 listopada.

Donator albumu Zbigniew Konieczek oznajmił, że zwiedzanie Kaplicy Sykstyńskiej ceduje na Ludomira Handzla, prezydenta - elekta. Ten słysząc to było kompletnie zaskoczony decyzją prezesa NEWAG-u.

Zaproszenie do zwiedzania kaplicy Sykstyńskiej jest czteroosobowe.

- Szanowni Państwo. Jestem wzruszony. To dzieło będzie dostępne dla wszystkich sądeczan - powiedział prezydent - elekt. - Dla wszystkich Polaków, wszystkich, którzy będą chcieli zobaczyć, jak Kaplica Sykstyńska wygląda, chociaż na papierze. Jestem bardzo zaskoczony takim wspaniałym podarunkiem (zaproszeniem - przyp. red.). Jeśli mogę nim zadysponować, to chciałbym przekazać to zaproszenie osobie, która jest naszym duchowym przewodnikiem, jest duchowym opiekunem miasta - prałatowi Bazyliki św. Małgorzaty ks. Jerzemu Jurkiewiczowi. Chciałbym też powiedzieć nareszcie prawdę o donatorze tego dzieła. Wszyscy go znamy, jako prezesa NEWAG-u, wybitnego menadżera. Osobiście znam Zbigniewa Konieczka bardzo dobrze, ponad dwadzieścia lat. Chcę powiedzieć tylko tyle, że jest to bardzo dobry człowiek.

Była też oczywiście muzyczna niespodzianka na urodziny miasta. W sali reprezentacyjnej sądeckiego ratusza odbył się koncert Barbary i Aleksandra Porzucków. Złożyły się na niego piosenki Aleksandra Porzucka z albumu "Mojemu Miastu na urodziny" oraz poezja. Oprócz państwa Porzucków w koncercie wystąpili ich wychowankowie.

***

Album "La Cappella Sistina" - to niepowtarzalne, unikatowe wydawnictwo, zawierające fotografie XV i XVI-wiecznych fresków z Kaplicy Sykstyńskiej w Rzymie.  

Album waży  prawie 30 kg. Jest podzielony na trzy części. Jeden tom poświęcony jest freskom piętnastowiecznych malarzy, drugi dziele Michała Anioła, czyli sklepieniu. Natomiast trzeci to Sąd Ostateczny.

Album dokumentuje skarby i wspaniałe dzieła znajdujące się w najcenniejszym zabytku Watykanu. Książka jest efektem współpracy Muzeów Watykańskich z jednym z włoskich wydawców. Detale z Kaplicy Sykstyńskiej zostały zaprezentowane w skali 1:1, z prawie stuprocentową zgodnością kolorystyczną. Do Polski trafiło jedynie 50 egzemplarzy tego dzieła. Cena albumu to 52 tysiące złotych.

i.michalec@sadeczanin.info, fot. IM

Przekazanie albumu La Cappella Sistina miastu
Przekazanie albumu La Cappella Sistina miastu


Dziękujemy za przesłanie błędu