Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 17 września. Imieniny: Franciszka, Lamberty, Narcyza
18/09/2020 - 13:35

Ustawa o ochronie zwierząt 2020 przyjęta. Sprawdź, co posłowie zmienili "piątką"

Ustawowa „piątka dla zwierząt” została przyjęta przez Sejm. Zakaz hodowania zwierząt na futra czy ograniczenie uboju rytualnego to tylko kilka nowych zapisów ustawy. Projekt Prawa i Sprawiedliwości ma również dotyczyć ochrony zwierząt domowych. Co się zmieni? Kiedy zaczną obowiązywać nowe przepisy? Sprawdź:

Zdjęcie ilustracyjne - fot. Pixabay

W nocy z czwartku na piątek Sejm przyjął projekt nowelizacji ustawy o ochronie praw zwierząt. W głosowaniu brało udział 449 posłów. 356 z nich, głównie członkowie Prawa i Sprawiedliwości, było za nowelizacją ustawy. 75 posłów zagłosowało przeciw, w tym 38 z klubu PiS.

Zobacz również: Pomóżcie znaleźć tę psinę! To pies po przejściach a błąka się po Nowym Sączu

Co dokładnie zawiera zaproponowana przez PiS „piątka dla zwierząt”?
Nowelizacja wprowadza zakaz hodowli zwierząt na futra (z wyjątkiem królików). Ubój rytualny będzie ograniczony tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych. Przedsiębiorstwa zajmujące się wyżej wymienionymi działalnościami mogą ubiegać się od rządu rekompensaty z powodu zaprzestania lub ograniczenia swojej działalności.

Nowe przepisy wprowadzają zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych. Cyrki zostały usunięte z listy podmiotów, które mogą sprowadzać zwierzęta z zagranicy.

„Piątka dla zwierząt” to również ochrona zwierząt domowych. Jakie przepisy będą nas dotyczyć?

  • Zakaz trzymania zwierząt domowych na uwięzi na stałe;
  • Zakaz używania kolczatek;
  • W przypadku tymczasowej uwięzi, długość uwięzi musi wynosić minimum 6 metrów, a zwierzę musi mieć do wykorzystania powierzchnię przynajmniej 20 metrów kwadratowych;
  • Zwierzęta nie mogą być trzymane na uwięzi dłużej niż 12 godzin w ciągu doby;
  • Wielkość kojca, w którym przebywa zwierzę, jest uzależniona od jego wysokości w kłębie.

Zwierzęta, których wysokość w kłębie nie przekracza 50 centymetrów mogą przebywać w kojcu, którego powierzchnia jest nie mniejsza niż 9 metrów kwadratowych. Zwierzęta powyżej 66 centymetrów muszą korzystać z kojca, który będzie miał 15 metrów kwadratowych.

Według przegłosowanej poprawki do ustawy o ochronie praw zwierząt, lekarze weterynarii mają obowiązek kontrolowania schronisk dla zwierząt raz na kwartał. Opiekę nad bezdomnymi zwierzętami mają sprawować gminy i organizacje społeczne, zajmujące się ochroną zwierząt, działające nie dla zysku.

W przypadku interwencji, kiedy dalszy pobyt zwierzęcia u właściciela będzie zagrażał jego życiu lub zdrowiu, właściwa organizacja ma odebrać zwierzę. Osoby uprawnione do podjęcia takiej interwencji mają pojawić się u właściciela w asyście policjanta, strażnika gminnego lub weterynarza. Koszt zabrania zwierzęcia pokrywa z kolei właściciel. Jeśli interwencja będzie jednak nieuzasadniona, zapłaci za to właściwa organizacja.

Czytaj także: Trzymali w bloku prawie 30 psów. Teraz znowu je gromadzą mimo sądowego zakazu

Przy ministrze właściwym do spraw administracji publicznej ma powstać także Rada ds. zwierząt. W skład Rady wejdą przedstawiciele stowarzyszeń ochrony zwierząt, schronisk, instytucji naukowych, lekarze weterynarii oraz hodowcy. Ich zadaniem będzie przygotowywanie corocznego raportu o dobrostanie zwierząt.

- Nowelizacja ustawy nie jest do końca przemyślana - ocenia jednak Beata Kożuch ze schroniska dla psów w Wielogłowach. – Nowe przepisy dotyczące trzymania zwierząt domowych są jak najbardziej odpowiednie. Bardzo się cieszymy, że wreszcie zabronione będzie trzymanie psów na krótkich łańcuchach. Z drugiej strony całkowity zakaz hodowli zwierząt na futra nie rozwiąże problemów, a jedynie zmieni lokalizację takich miejsc. Hodowle futerkowe przeniosą się do innych krajów. Tymczasem rząd powinien przemyśleć wprowadzenie odpowiednich norm, które regulowałyby pracę takich miejsc oraz warunki, w których trzymane są zwierzęta.

Ustawa o ochronie praw zwierząt wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia jej ogłoszenia. Przepisy mówiąc o zakazie trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały, mają wejść w życie po upływie 6 miesięcy, a przepisy dotyczące zakazu chowu zwierząt na futra – po 12 miesiącach. Teraz nowelizacją zajmuje się Senat. (PS) Fot. Pixabay.Dziękujemy za przesłanie błędu