Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 25 stycznia. Imieniny: Miłosza, Pawła, Tatiany
28/02/2014 - 08:00

Uwaga na dziki. Powiat ze strefą wysokiego ryzyka

Powiat nowosądecki został przekwalifikowany ze strefę wysokiego ryzyka wystąpienia ASF – afrykańskiego pomoru świń. Ma to związek z wystąpieniem na terenie Polski pierwszego przypadku ASF, zdiagnozowanego u padłego dzika znalezionego w pasie przygranicznym z Białorusią.
Jak informuje Włodzimierz Janczyk, zastępca Powiatowego Lekarza Weterynarii, afrykański pomór świń nie jest chorobą groźną dla ludzi. To choroba zakaźna wirusowa, która szybko się rozprzestrzenia i niesie ze sobą duże straty materialne. Podatne są na nią świnie i dziki. Najczęstszym sposobem zarażania się zwierząt jest bezpośredni lub pośredni kontakt z zakażonymi zwierzętami. W przypadku terenów o dużym zagęszczeniu gospodarstw utrzymujących świnie, rozprzestrzenianie się wirusa między gospodarstwami jest stosunkowo łatwe za pośrednictwem osób odwiedzających gospodarstwo, jak również przez zakażoną paszę, wodę oraz skarmianie zwierząt odpadami kuchennymi. Choroba przenoszona jest głównie przez dziki, które często przychodzą do zabudowań gospodarczych w poszukiwaniu pożywienia.

Zakwalifikowanie do strefy II wiąże się z koniecznością zwiększenia nadzoru na terenie powiatu oraz dodatkowymi badaniami w zakresie ASF. W przypadku stwierdzenia podejrzenia ASF lub znalezienia padłego dzika, należy pilnie powiadomić Inspekcję Weterynaryjną w Nowym Sączu (ul. Głowackiego 34, tel. 18 441 24 01) lub najbliższy zakład leczniczy dla zwierząt lub wójta, burmistrza, czy prezydenta.

(i)
Źródło: Starostwo Powiatowe
fot. sxc.huDziękujemy za przesłanie błędu