Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
12/10/2013 - 15:45

Uwaga turyści: Wąwóz Homole i Biała Woda zamknięte na dwa tygodnie

Od poniedziałku do 27 października w rezerwatach przyrody Wąwóz Homole i Biała Woda szlaki turystyczne będą zamknięte dla ruchu turystycznego. Powodem zamknięcia są prace związane z realizacją zabiegów ochronnych prowadzonych przy szlakach, które mogłyby zagrażać bezpieczeństwu zwiedzających.
- Prace będą polegały na wycince dzikich krzewów i drzewek samosiejek oraz na koszeniu muraw kserotermicznych. Pieniny są jednym z nielicznych w Małopolsce miejsc występowania tego rodzaju traw – mówi Olaf Dobrowolski, nadleśniczy z Krościenka nad Dunajcem.
Murawy kserotermiczne to ciepłolubne zbiorowiska trawiaste o charakterze stepowym, których występowanie uwarunkowane jest warunkami klimatycznymi, glebowymi i ukształtowaniem terenu. Spotykane są głównie w południowowschodniej i południowej części Europy. Nieregularnie występują również na terenie całego kontynentu, zajmując zasobne w węglan wapnia południowe stoki w dolinach dużych rzek lub zbocza skał wapiennych. W Małopolsce występują w 21 obszarach chronionych. Są to zbiorowiska mające postać barwnych muraw, o bogatej i zróżnicowanej florze, często z udziałem gatunków reliktowych oraz rzadkich. Występują w miejscach o dużym nasłonecznieniu, przy wysokich temperaturach powietrza i gleby. Ich istnienie zależy w zasadniczym stopniu od człowieka. Kiedy człowiek wypasał na nich owce, albo kosił trawę na siano – odradzały się w sposób naturalny i rozwijały. Po zaprzestaniu tych form gospodarowania murawy dziczeją, zarastają  najpierw krzakami, a wkrótce potem lasem. Utrzymanie tych cennych przyrodniczo obszarów wymaga zabiegów pielęgnacyjnych. Wykona je firma, która została wyłoniona w przetargu ogłoszonym przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. W ruch pójdą piły, siekiery i kosy, trzeba więc wstrzymać ruch turystyczny.
Rozpoczęła się piękna jesień, to najlepszy czas na wędrówki po tych terenach. Niestety, dla bezpieczeństwa turystów musimy zamknąć wstęp do tych rezerwatów. Nie mamy wpływu na terminy wykonywania tych prac – mówi nadleśniczy Dobrowolski. – Jeżeli mogę coś doradzić turystom, którzy koniecznie chcą zobaczyć Wąwóz Homole, niech wybiorą się ścieżką z Jaworek na Bukowinki. Stamtąd, ze szczytu wzgórza roztacza się przepiękny widok i na wąwóz i na Pasmo Radziejowej i na cały przedział między Pieninami i Beskidem Sądeckim. A do wąwozu zapraszam pod koniec października – radzi nadleśniczy.

(JG )
Źródło i fot.: RDOŚ Kraków, M. Tomasiak, JB
 






Dziękujemy za przesłanie błędu