Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 19 czerwca. Imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii
27/12/2021 - 15:05

W 2022 roku Rytro nie zaszaleje z wydatkami? Jest projekt budżetu

Jest już projekt budżetu Rytra na 2022 rok. Czy radni przychylą się do jego zapisów? Przekonamy się już w środę, 29 grudnia podczas najbliższej sesji.

Jeszcze w listopadzie, gdy projekt budżetu Rytra na 2022 rok dopiero się klarował, wójt Jan Kotarba pytany o przyszłoroczne plany komentował krótko: - W przyszłym roku skupiamy się na dokończeniu budowy i uruchomieniu nowego przedszkola. W tym roku przepracujemy milion złotych na ten cel, w przyszłym około 3 200 000 tysięcy. I to jest nasza najważniejsza przyszłoroczna inwestycja.

- Kolejne inwestycje, które chcemy zrealizować to te, na które dostaliśmy dofinansowanie z Polskiego Ładu. Musimy na wszystkie zabezpieczyć wkład własny, ale tak naprawdę o ich realizacji zadecydują wyniki przetargów. I wszystkie gminy się tego obawiają, bo sytuacja na rynku jest skomplikowana. Ja nie robię wirtualnych budżetów. Nie wkładam inwestycji, co do których nie mam pewności, by potem na koniec roku je wyrzucać z budżetu – zaznaczał gospodarz gminy.

Zobacz też: Rytro: "śmieciowy" przetarg bez precedensu. Jakie będą opłaty w 2022 roku?

Teraz – w ślad za domknięciem projektu uchwały budżetowej – możemy już mówić o szczegółach.

Co w projekcie powinno szczególnie zainteresować mieszkańców gminy? Otóż zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami 80 000 zł samorząd chce przeznaczyć w przyszłym roku na przedsięwzięcie pod hasłem „Projekty i rozbudowa kanalizacji dla „Wilkówki”, „Potoku Kordowiec” i Połomi Niżnej.

Z kolei na zakup części działek nr 148 i 149 Obłazach Ryterskich pod drogę w tym sołectwie zarezerwowano w projekcie 16 000 zł. Tu przypomnijmy, że praktycznie od początku tej kadencji gmina Rytro kładzie spory nacisk na „prostowanie” zaszłości związanych z prawem do działek, na których funkcjonują gminne drogi. To bardzo ważne, bo dopiero po uregulowaniu praw właścicielskich gmina może zlecać projekty na modernizację traktów objętych tym procesem a dalej aplikować o środki zewnętrzne na realizację tych przedsięwzięć.

Spore powody do zadowolenia mogą mieć ryterscy strażacy. Gmina chce zabezpieczyć 15 000 zł na wykonanie przyłącza do sieci gazowej dla siedziby OSP w Rytrze a kolejne 10 000 zł dołożyć do zakupu samochodu terenowego dla jednostki.

Na wykonanie przyłącza do sieci gazowej dla budynku Szkoły Podstawowej w Rytrze w projekcie przewidziano 30 000 zł.

Zobacz też: Takiego zastrzyku gotówki w historii Rytra jeszcze nie było! Idą inwestycje

Jak przyjmą tę politykę radni? Dowiemy się już za dwa dni. ([email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sadeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu